Oto Kiralama Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

    Araç satın almanın giderek zorlaşması ve satın alma sonrasındaki masrafların sürekli artması nedeniyle pek çok insan kiralamayı daha cazip buluyor. Kurumlar başta olmak üzere pek çok insan ulaşım ihtiyacını karşılamak için araç kiralama yoluna başvuruyor. Ayrıca araç kiralamanın sağlamış olduğu bazı yararlar da bulunuyor. Ancak oto kiralama işleminden memnun kalabilmek için, kiralama esnasında […]

 Oto Kiralama Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

10.07.2021 - 18:57

Güncelleme : 10.07.2021 - 18:57

 

 

Araç satın almanın giderek zorlaşması ve satın alma sonrasındaki masrafların sürekli artması nedeniyle pek çok insan kiralamayı daha cazip buluyor. Kurumlar başta olmak üzere pek çok insan ulaşım ihtiyacını karşılamak için araç kiralama yoluna başvuruyor. Ayrıca araç kiralamanın sağlamış olduğu bazı yararlar da bulunuyor. Ancak oto kiralama işleminden memnun kalabilmek için, kiralama esnasında bazı noktalara dikkat edilmesi gerekiyor.

 

Firma Güvenilirliği

 

Oto kiralama yapılacak rent a car firmasının güvenilirliği, ihmal edilmemesi gereken hususların başında yer alıyor. Kurumsallaşmış ve hizmet verdiği bölgede bilinirliği artmış kiralama firmalarının tercih edilmesi, sorunsuz bir kiralama işlemi için önem taşıyor.

 

Araç Sigortası

 

Araç kiralama firmasının sunmuş olduğu araçlara rent a car sigortası yaptırmış olması da önemli bir diğer husustur. Kiralanan araçlar için özel olarak yaptırılan rent a car kaskosu, olası kaza durumlarında aracın masraflarının karşılanmasını ve mağduriyetlerin giderilmesini sağlıyor. Bununla birlikte bazı rent a car firmaları ek sigorta paketleri de sunuyor. Kasko ya da sigortası olmayan araçları kiralamak, sonrasında bazı olumsuzlukların yaşanmasına neden olabiliyor.

 

Yakıt Durumu

 

Kiralanan aracı almadan önce yakıt durumunun kontrol edilmesi de araç kiralamada dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Araç deposunun tam dolu alınması halinde, aynı şekilde teslim edilmesi gerekir. Özellikle kısa süreli kiralamalarda depo doluluğunun not edilmesi ya da fotoğraflanması tavsiye ediliyor.

 

Erken Rezervasyon

 

Araç kiralamaya ne zaman gereksinim duyulacağı önceden biliniyorsa, mutlaka erken rezervasyon yapılmalıdır. Hem istenilen türden araçların tükenmemesi hem de erken rezervasyon indirimlerinden yararlanabilmek için erken rezervasyon gerekiyor.

 

Kilometre Sınırı

 

Kiralanacak araçlar için rent a car firması tarafından günlük ne kadar kilometre limiti verildiği öğrenilerek, aracın hangi mesafede kullanılacağının karşılaştırılması da dikkat gerektiriyor. Kilometre sınırını aşmamak ve ek ücret ödememek adına, gerekmesi durumunda baştan ekstra kilometre eklemesi öneriliyor.

 

Hasar Tespiti

 

Araç teslim alınmadan önce dışarıdan görünen hasarlarının tespit edilmesi gerekiyor. Kiralama firması ile daha sonra sorun yaşamamak ve araçta var olan hasarlar konusunda ikilimde kalmamak adına araç detaylı bir şekilde incelenmeli ve hasar olan bölgeler fotoğraflanmalıdır.