ORKUN ÇETİNKAYA KİMDİR?

6 Ekim 1973 tarihinde Diyarbakır’da doğan Orkun Çetinkaya, asker bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası Ali Çetinkaya hava kuvvetlerinde gelecek vadeden bir subay olarak görev yapıyordu. Annesi Seval Hanım ise hem eşinin hem de Orkun Çetinkaya’nın hayattaki en önemli destekçileriydi. Ailesine son derece bağlı olan Orkun Çetinkaya zaman zaman aklına gelen ailesinin dağılması düşüncesi […]

 ORKUN ÇETİNKAYA KİMDİR?

28.02.2021 - 14:48

Güncelleme : 28.02.2021 - 14:48

6 Ekim 1973 tarihinde Diyarbakır’da doğan Orkun Çetinkaya, asker bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası Ali Çetinkaya hava kuvvetlerinde gelecek vadeden bir subay olarak görev yapıyordu. Annesi Seval Hanım ise hem eşinin hem de Orkun Çetinkaya’nın hayattaki en önemli destekçileriydi. Ailesine son derece bağlı olan Orkun Çetinkaya zaman zaman aklına gelen ailesinin dağılması düşüncesi aile bağlılığını daha da güçlendiriyordu.

Orkun Çetinkaya kendisine rol model olarak babasını seçmişti. Havacı olan babası Ali Çetinkaya’nın izinden giden Orkun Çetinkaya adına havacılık merakının başlaması da babası sayesinde olmuştur. Asker olan babasının memleketin farklı noktalarında görev yapması sebebiyle annesiyle daha sık vakit geçirme imkânı bulan Orkun Çetinkaya bu sayede hayatın farklı zorluklarıyla yüzleşme ve bu zorluklara karşı nasıl baş edebileceği konusunda ilk dersleri annesi Seval Hanım’dan almış oluyordu.

Eğitim hayatının ilk dönemini Diyarbakır’da geçiren Orkun Çetinkaya ilk öğrenimini burada tamamladıktan sonra lise eğitimini Cağaloğlu Anadolu lisesinde okudu.Orkun Çetinkayadaha lise yıllarından itibaren politikayı, matematiği, tartışmayı ve kendi fikirlerini savunmayı seviyor ve bu özelliği ile diğer öğrenciler arasında ön plana çıkıyordu. Öğretmenleri tarafından da sevilen Orkun Çetinkaya sayısal yeteneklerini yanında sözel derslerde de oldukça başarılı bir grafik çizmiş ve liseden başarıyla mezun olmuştur.

Üniversite sınavına çok değil az ama öz bir çalışmayla giren Orkun Çetinkaya ilk 1000 öğrenci arasında kendine yer buldu ve Boğaziçi Üniversitesi Matematik bölümünü tercih ederek üniversite hayatına başladı. Orkun Çetinkaya bu dönemde bir yandan üniversite hayatına devam ediyor diğer taraftan da babasının teşvikiyle Amerika’da uçuş eğitimi alıyordu. Üniversite hayatını tamamlayan Orkun Çetinkaya aklındaki tek bir hayaligerçekleştirmek istiyordu: Havacılıkla uğraşmak.

Orkun Çetinkaya bu doğrultuda henüz 28 yaşında Boeing 737 tipi uçaklarda kaptan pilot olarak çalışmaya başladı. Bu alanda kendini yetiştirmek adına Londra’da 7 yıl boyunca dünyanın önde gelen havayolları şirketlerinde yöneticilik yapan Orkun Çetinkaya tecrübelerini de bu alana gönül vermiş gençlerin yetişmesi için kullandı. Aynı dönemde akademik kariyerine de devam eden Orkun ÇetinkayaCranfield Üniversitesi’nde Air Transport Management bölümünde yüksek lisansını tamamladı ve havacılık konusunda önemli bir başarıyı daha kariyerine eklemiş oldu.

Orkun Çetinkaya hep daha ileriyi düşünen bir yapıya sahipti. Orkun Çetinkaya pilot olmuş ancak pilotluk açısından daha ileriye gidecek bir basamak onun için kalmamıştı. Bu yüzden kendi havacılık şirketini hayata geçirmek için çalışmaya başlayan Orkun Çetinkayabu doğrultuda adımlar atmaya başladı. Arkadaşlarıyla da fikir alışverişinde bulunan Orkun Çetinkaya ilk olarak özel uçak kiralama olarak bu alanda faaliyet göstermeye başladı. Bu faaliyet zamanla dev bir uçak kiralama faaliyetine dönüştü ve “BikiniJet “adını aldı.

Orkun Çetinkaya tarafından kurulan BikiniJet firması alanında en büyük uçak kiralama faaliyeti olarak Türkiye ve dünya genelinde uçak ihtiyacı olan herkes için en uygun uçağı sunarak hizmet vermeye devam ediyor. Bu başarı öyküsünün mimarı olan Orkun Çetinkaya ise iyi bir iki çocuk sahibi ve iş insanlığının yanında iyi bir aile babası olarak çalışmalarına devam ediyor.