Organik Tarımda Gübre Kullanımı

Organik tarım, tohum veya fidanın üretiminden, ürünün son hale gelinceye kadarki olan tüm aşamalarında, yapay olarak üretilmeyen ham madde ve doğal gübre yani organik gübre kullanılması ile ürün yetiştirme olarak adlandırılır.

 Organik Tarımda Gübre Kullanımı

24.11.2017 - 21:58

Güncelleme : 24.11.2017 - 21:58

Organik tarım, tohum veya fidanın üretiminden, ürünün son hale gelinceye kadarki olan tüm aşamalarında, yapay olarak üretilmeyen ham madde ve doğal gübre yani organik gübre kullanılması ile ürün yetiştirme olarak adlandırılır. Bir ürünün organik olabilmesi için bu şartlara uygun olması gerekir. Bu gübreler birçok hayvan gübresi veya solucan gübresi olabilir.

Solucan Gübresi Nasıl Üretilir?

Solucan gübreleri, Solucanların nemli bir haldeki çukurlar içerisine solucanların toprak ile temasını sağlayacak düzeyde toprak ile beraber boşaltılması ve gerekli solucan besin maddelerinin toprak içerisine boşaltılması ile üretime başlanır. Toprak içerisinde doğal ortamlarında bulunan solucanlar, besin maddelerini tüketmeleri ile nemin de etkisi ile dışkılar ve bu dışkılar yoğunluk etkisi ile üst kısma taşınır. Bu dışkı organik tarım ürünü yetiştirmede gübre olarak kullanılır.

Solucan Gübresinin Faydaları

Solucan dışkıları yani, solucan gübresi içerdiği azotlu bileşikler ve potasyum ile bitkilerin ihtiyaç duyduğu besin maddelerini karşılar. Bu gübrenin kullandığı toprakların, ürün verimi ve suyun kullanımında tasarruf sağlar.

http://www.organikgubremiz.com/

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın