Öldükten sonra Gmail hesabına ne olacak

Gmail hesaplarımızda banka bilgilerimizden, şirket yazışmalarımız, özel yazışmalarımız gibi bizler için hayatı önemi olan bilgilerle dolu. Çoğu kullanıcının da öldüklerinden sonra e-posta hesapları için bir planları olmadığı için sevdikleri insanlarda o hesaplarla ilgili ne yapmaları gerektiğin bilmiyor. Google vefat edip etmediğinizi anlayabilecek bir sisteme sahip olmasa da 9 ay boyunca hiç oturum açmayan Gmail hesaplarını […]

 Öldükten sonra Gmail hesabına ne olacak

22.12.2021 - 17:31

Güncelleme : 22.12.2021 - 17:31

Gmail hesaplarımızda banka bilgilerimizden, şirket yazışmalarımız, özel yazışmalarımız gibi bizler için hayatı önemi olan bilgilerle dolu. Çoğu kullanıcının da öldüklerinden sonra e-posta hesapları için bir planları olmadığı için sevdikleri insanlarda o hesaplarla ilgili ne yapmaları gerektiğin bilmiyor.

Google vefat edip etmediğinizi anlayabilecek bir sisteme sahip olmasa da 9 ay boyunca hiç oturum açmayan Gmail hesaplarını otomatik olarak siliyordu ancak, haziran 2021’den bu yana Google, politikalarını hesabın kendisi yerine etkin olmayan Gmail hesaplarının içeriğini silmeye başladı.

Google’ın yeni etkin olmayan bir hesap olarak sınıflandırması için kullanıcının Gmail hesabına 24 aydan fazla giriş yapmamış olması gerekir. Bir Gmail hesabının etkin olmadığı kabul edildiğinde Google, e-postaları, dosyaları, resimler gibi tüm içerikleri siler.

Eğer ki yukarıda anlattığımız yollardan hiçbir yolu ayarlamasanız bile size yakın olan akrabalarınızın hesabınız üzerinde değişimler yapabilirler. Aileniz veya yasal temsilciniz vefatınızdan sonra, hesabınızın sizin için kapatılmasını talep edebiliyorlar. Google’ın Gmail dahil hesabınızı silmesini istemek için aşağıda gösterdiğimiz forma gitmeleri yeterli oluyor.

Ayrıca, kamu yararına olan veya yasaların gerektirdiği hayati bilgileriniz varsa, aileniz veya yasal temsilciniz siz öldükten sonra Gmail hesabınızdan veri talep edebilirler.