Oğuz Gündoğdu Kartal’daki depremi değerlendirdi

İstanbul Üniversitesi’nden emekli jeofizik uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu, dün İstanbul Kartal’da meydana gelen depremin büyüklüğünü Kandilli Rasathanesi’nin 4.2, AFAD’ın 3.9 olarak verdiğini belirtirken, “Bu ne öncü, ne artçı diyebileceğim bir deprem. Bir deprem ile öncü deprem olmaz. Birkaç deprem olsaydı veya giderek büyüyen depremlere öncü diyebiliriz” dedi. Dr. Gündoğdu, bu depremin akıllara beklenen olası İstanbul […]

 Oğuz Gündoğdu Kartal’daki depremi değerlendirdi

22.06.2021 - 22:48

Güncelleme : 21.06.2021 - 5:51

İstanbul Üniversitesi’nden emekli jeofizik uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu, dün İstanbul Kartal’da meydana gelen depremin büyüklüğünü Kandilli Rasathanesi’nin 4.2, AFAD’ın 3.9 olarak verdiğini belirtirken, “Bu ne öncü, ne artçı diyebileceğim bir deprem. Bir deprem ile öncü deprem olmaz. Birkaç deprem olsaydı veya giderek büyüyen depremlere öncü diyebiliriz” dedi.

Dr. Gündoğdu, bu depremin akıllara beklenen olası İstanbul depremini tetikleyebileceği yolunda soruları getirdiğini ifade ederken şöyle konuştu:

BÜYÜK KIRILMAYI BEKLER HALDELER

* Marmara’da 7 büyüklüğünde bir deprem bekliyoruz. O nedenle bu deprem bizi endişelendirirdi. Ama bu özelliğe sahip değil. Bunun Kuzey Anadolu Fayı (KAF) ile bir alakası yok.

* Orada KAF’ın herhangi bir kolu yok. Bu, 1999 depreminin kasılması ile oluşan bir deprem. Marmara’da  KAF ile ilgisi olmayan bilinen faylar var.

* Kartal’daki yerin sıkışması sonucu enerji boşalmasından kaynaklanan bir olay.  Arkası da gelmedi zaten. Biz Beylikdüzü’ndeyiz. Hissetmedik. Bakırköy’de, Sarıyer’de hissedilmiş. Avcılar’da zemin kötü, hissedilmiş olabilir.

* Marmara’daki fayların hepsi 1999 depreminde tetiklendi. Bitti bu olay. Büyük bir kırılmayı bekler haldeler. 3-4 senedir Marmara tabiatını değiştirdi. Bir sürü yerinde depremler oluyor.