NEDEN OKSİJEN KESİM YAPTIRMALISINIZ

Oksijen kesme daha düşük maliyetli kesme işlemi olup 300 mm ’e kalınlığa düşük alaşımlı çelik malzemelerin kesiminde kullanılır. Lazer kesme ve plazma kesme gibi yeni gelişen işlemlere rağmen oksijen kesme çelik endüstrisinde halen en çok kullanılabilen kesme işlemidir. Sarf malzemeleri pahalı değildir. İlk yatırım maliyeti daha düşük olup işlem basittir. Oksijen ve seçilen gaz (müşterinin […]

 NEDEN OKSİJEN KESİM YAPTIRMALISINIZ

04.07.2018 - 13:36

Güncelleme : 04.07.2018 - 13:36

Oksijen kesme daha düşük maliyetli kesme işlemi olup 300 mm ’e kalınlığa düşük alaşımlı çelik malzemelerin kesiminde kullanılır. Lazer kesme ve plazma kesme gibi yeni gelişen işlemlere rağmen oksijen kesme çelik endüstrisinde halen en çok kullanılabilen kesme işlemidir. Sarf malzemeleri pahalı değildir. İlk yatırım maliyeti daha düşük olup işlem basittir.

Oksijen ve seçilen gaz (müşterinin tercihine göre Asetilen, Propan, Propylene, MAPP, doğalgaz) malzemeyi ateşleme derecesine kadar ön ısıtma yapar. Daha sonra sarf oksijen jeti ön ısıtılan alana yöneltilir ki bu çeliği hızlı şekilde okside eden ekzotermik kimyasal reaksiyon ile neticelenir. Bu ekzotermik reaksiyon uygulanan daha fazla ısı yaratır ki bu okside olan çeliği erimiş cürufa dönüştürür. Bu erimiş cüruf daha sonra kesim oluğundan dışarıya atılır. Kesim sırasında torç devamlı kesim yaparken ısı transferini stabilize etmek için ön ısıtma alevi aktif kalır.

Bu sektörde faaliyet gösteren çok firma var konum olarak Çerkezköy, tuzla, Tekirdağ , gebze, Kocaeli gibi sanayi bölgelerinde halen oksijenli kesim aktif olarak kullanılmaktadır.

Hal böyle olunca oksijen ile kesme işlemleri için fabrikalar aktif olarak çalışmaktadır.

Sizlere bu konuda birkaç önerilen firma vereceğim;

EKOL lazer, ER lazer, SDE Lazer , ZAD Lazer firmaları gayet başarılı ve iyi firmaladır.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın