Ne Tür Mama Hayvanlarda Egzama Sebebi?

Evde beslediğiniz ya da sokakta karşılaştığınız kedi ve köpeklerde bazen egzama gibi cilt ve deri hastalıklarına rastlayabilirsiniz. Bu hastalıklardan en belirgin olanı ve sık rastlanılanı da egzamadır. Dilerseniz hem köpeklerde hem de kedilerde olan egzamaya ayrı ayrı değinelim. Köpeklerde egzama köpeğinizin belirli noktaları kaşındığından ya da yandığından dolayı yalaması, ısırması gibi yaygın belirtiler taşır. Başka […]

 Ne Tür Mama Hayvanlarda Egzama Sebebi?

03.12.2019 - 18:57

Güncelleme : 03.12.2019 - 18:57

Evde beslediğiniz ya da sokakta karşılaştığınız kedi ve köpeklerde bazen egzama gibi cilt ve deri hastalıklarına rastlayabilirsiniz. Bu hastalıklardan en belirgin olanı ve sık rastlanılanı da egzamadır. Dilerseniz hem köpeklerde hem de kedilerde olan egzamaya ayrı ayrı değinelim.

Köpeklerde egzama köpeğinizin belirli noktaları kaşındığından ya da yandığından dolayı yalaması, ısırması gibi yaygın belirtiler taşır. Başka semptomlar ise; mobilya ve diğer yüzeylere fazla miktarda sürtünme, keçeleşmiş ve nemli duran tüyler, tüylerin dökülmüş olduğu kısımlar, kabuklu – pullu cilt ve ciltte renk değişikliği olabilir. Bunun sebebi cildin tahriş olarak iltihaplanmasıdır. Egzamalar kuru ve ıslak halde de bulunabilir. Her iki egzama da aynı derecede ciddidir ve köpeğinizin o bölgeye her dokunmasında yaranın yayılma ve daha kötü olma riski vardır. Peki bu hastalık neden olur? Bunun cevabı birden fazladır. En yaygın nedeni ise atopi denilen, bağışıklık sisteminin bir maddeye anormal reaksiyon göstermesidir. Özellikle bit ve pire gibi ısırıklara hassas olan köpeklerde bu durum yaygın görülür. Bunun dışında besin alerjileri ve duyarlılıkları, vitamin eksikliği, parazitler, tahriş edici kimyasallarla ya da bitkilerle temas, mantar ve anormal hava değişimleri de egzamaya neden olabilir. Parazit gibi canlılardan kaynaklıysa ilk olarak bunların çaresine bakılmalı, uygun ilaçlar verilmeli; besin kaynaklı bir duyarlılık var ise yeni bir beslenme planı yapılmalıdır. Tam olarak hangi tür mamaların bu tarz reaksiyonlara sebep olduğunu hala bilemesek de kuzu, sığır eti, tavuk, yumurta gibi proteinler ve yüksek tahıl – yulaf gibi besinler içeren köpek maması çeşitleri risk taşıyan besinlerdir. Yediklerinden kaynaklı bir reaksiyon veriyorsa egzama haricinde kusma, ishal ve kilo kaybı gibi durumlarla da karşılaşabilirsiniz. Besin kaynaklı egzama durumuyla karşılaşıldığında veterinerinizin tavsiyesi genellikle tahılsız ya da hipoalerjenik mamalar olacaktır. N&D, Britcare, Profine, Orijen, Bozita ve Acana markalarının bu yönde ürettiği mama çeşitlerine güvenle Evcilal sitesinden ulaşabilirsiniz.

Köpeklerde olduğu gibi kedilerde de egzama görülebiliyor. Bunun sebebi köpeklerde olanlarla genellikle aynı. Kedi egzama, besin kaynaklı olduğu zaman daha hassas olduklarından ötürü genelde kusma durumuna da oldukça sık rastlanıyor. Özellikle mama dışında ev yemeği verdiğinizde yeterli sindirecek yapıya sahip olmadığından ötürü kedinizin mide ve bağırsağı buna duyarlılık gösterebiliyor. Buna bağlı olarak kesinlikle evcil hayvanlarınızı ev yemeğiyle beslememenizi öneriyoruz. Kuru ya da ıslak mama yediğinde bir duyarlılığı varsa veterinere başvurmalı ve kolay sindirilebilecek mamalar almalısınız. Bazı kediler, mama içerisindeki doğal besinlere değil katkı ve koruyucu maddelere duyarlılık gösterebilirler. Bu durumda köpeklerde olduğu gibi aynı şekilde tahılsız veya hipoalerjenik kedi maması tavsiye edilecektir. Kedinizin gerçekten besin alerjisi varsa bu tarz diyetleri yaptığınız takdirde 2 ila 4 hafta arasında düzeldiğini görürsünüz. Fakat bu diyeti en az 12 hafta daha devam ettirmeniz gerekebilir.