MURDA KİMDİR?

Murda 1984 yılında Hollanda’nın Amsterdam şehrinde dünyaya geldi. Murda adlı rapcinin gerçek adı Önder Doğan’dır. Rap severlerin yeni tanımaya başlayan başarılı şarkıcı bir dönem Madrid’de yaşadı. Hollanda’ya döndükten sonra rap müzik ile ilgili projelerde yer alan şarkıcı 2008 yılında ilk EP’ sini çıkardı. 36 yaşındaki başarılı rapcinin mutlu bir aile yaşantısı var. Çocuğu doğduktan sonra […]

 MURDA KİMDİR?

23.02.2020 - 15:11

Güncelleme : 23.02.2020 - 15:11

Murda 1984 yılında Hollanda’nın Amsterdam şehrinde dünyaya geldi. Murda adlı rapcinin gerçek adı Önder Doğan’dır. Rap severlerin yeni tanımaya başlayan başarılı şarkıcı bir dönem Madrid’de yaşadı. Hollanda’ya döndükten sonra rap müzik ile ilgili projelerde yer alan şarkıcı 2008 yılında ilk EP’ sini çıkardı.

36 yaşındaki başarılı rapcinin mutlu bir aile yaşantısı var. Çocuğu doğduktan sonra yazdığı şarkıların ilham kaynağının çocuğu olduğunu söylüyor. Küçük yaşlarda rap müzik ile tanışmasının ardından 2015 yılında Niet Ledereen Bestaat adındaki ilk tekli parçasını piyasaya sürmüş. Ardından projelerini sürekli hale getirmiş.

Rap müziğin dikkat çeken isimlerinden olan Murda, son zamanlarda Ezhel ile birlikte yaptığı düet olan “Aya” isimli çalışmasından sonra birçok rap müzik sever tarafından merak uyandıran bir isim haline gelmişti. Ardından kendisi ile yapılan röportajda “Karşılaştığım manzara nedeniyle oldukça duygulandım.” Diye belirtmişti.

Hollanda’ da okul arkadaşları adını telaffuz edemedikleri için Önder Doğan’ ı Murda veya Türk diye çağırınca sahne adı olarak Türk’ ü kullanma kararı almış. Fakat “Türk” adıyla farklı şeylere çağrışımlara sebep olduğundan dolayı, Önder Doğan, piyasada “Murda” adını kullanma kararı vermiş.

Hollanda’da tanınmış olan Ronnie Flex ve Kraantje Pappie’ nin de aralarında olduğu rapciler ile projelere imza atan rapci, ilk albümünü 2008 yılında çıkardı.

“Ezhel ile nasıl tanıştın?” sorusuna: “Uzun zamandır takipleşiyorduk, bir gün Ezhel bana 10 yıldır müziğini dinliyorum bro diye mesaj attı, ona Amsterdam’a gelirse onu gezdireceğini söyledim ve geldiğinde beraber stüdyoya girdik.” Diye anlatan Murda, böylece Türkiyede’ ki dinleyicileri ile tanışmış oldu.

Murda Şarkıları indir adresinden ücretsiz, sorunsuz ve güvenilir bir şekilde telefonunuza indirebilir; çevrimdışı olarak dinleyebilirsiniz.

2019 yılında son projesi olan “Nereye Kadar” adlı parçayı yayınlamış ve kitlesine sunduğu parça sevenleri tarafından beğeni topladı.

Çıkardığı tüm parçaların hemen hemen tamamı hit olan Murda’nın 2020 yılına “Eh Baba” adlı sempatik klibiyle sevenlerine görücüye çıktı.  Aynı klipte Ezhel ve İstanbul’dan bir takım görüntüler bulunuyor.  Bu arada Ezhel’in Walswagen arenada verdiği konserde de Murda eşlik etmişti. Geçtiğimiz gün Türkiye’yi ziyaret eden şarkıcı Zeynep Bastık ile bir projeye de imza attı. Ardından Aleyna Tilki ile buluşan rapci Tilki’nin “Bir süprizimiz mi var yoksa?” yazdığı fotoğrafı instagram adresinde paylaştı. Bu durumda takipçilerinin meraklarını uyandırmaması kaçınılmaz oldu. Murda Doğa albüm indir adresini ziyaret edebilir; çevrimdışı olarak telefonunuza indirebilirsiniz.
Kaynak:  https://mp3medya.com/