Moskova öfkeli

MOSKOVA, G-20 liderler zirvesinde önceden ilan edilmesine rağmen ABD Başkanı Donald Trump’ın son anda Ukrayna krizini gerekçe göstererek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile başa baş görüşmeden vazgeçmesine sert tepki gösterdi. Kremlin Sözcüsü Dimtriy Peskov, ABD liderinin son anda fikir değiştirmesinden Moskova’nın üzüntü duyduğunu bir kez daha dile getirerek, “Buenos Aires G-20 Zirvesi’nde Putin ile […]

 Moskova  öfkeli

01.12.2018 - 13:53

Güncelleme : 01.12.2018 - 13:53

MOSKOVA, G-20 liderler zirvesinde önceden ilan edilmesine rağmen ABD Başkanı Donald Trump’ın son anda Ukrayna krizini gerekçe göstererek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile başa baş görüşmeden vazgeçmesine sert tepki gösterdi. Kremlin Sözcüsü Dimtriy Peskov, ABD liderinin son anda fikir değiştirmesinden Moskova’nın üzüntü duyduğunu bir kez daha dile getirerek, “Buenos Aires G-20 Zirvesi’nde Putin ile Trump bir araya gelseydi tüm dünya güvenliğini ilgilendiren nükleer silahlar anlaşmasının (INF) geleceğini ele alınacaktı. Trump Ukrayna provokasyonu bahanesiyle buluşmadan vazgeçmesi fırsatın değerlendirilmemesi anlamına geliyor. Putin yine de her zaman Trump ile görüşmeye hazır” dedi.

PROVOKASYON İTHAMI

Rusya Dışişleri Sözcüsü Mariya Zaharova ise Trump’ın Putin ile görüşmekten son anda vazgeçmesinde Ukrayna meselesinin sırf bahane olduğuna işaret ederek, “ABD Başkanı Trump’ın Putin ile görüşmekten vazgeçmesi sırf Ukrayna’nın Kerç Boğazı’nda tertiplediği provokasyona mı bağlı? Bize göre hayır. Ukrayna işin sadece bahanesi. Bize kalırsa asıl neden ABD iç siyasetindeki gelişmeler” şeklinde konuştu. Bu arada Arjantin’deki G-20 zirvesine uçağı arızalandığı için sıradan yolcu gibi sefer sayılı uçakla Buenos Aires’e ulaşan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Putin ile planlanan görüşmesini iptal etmediği açıklandı. Merkel ile Putin, G-w20 zirvesi ikinci gününde bir araya gelerek Ukrayna krizini ele alacak.

RUS ERKEKLERE SINIRLAMA

Kerç Boğazı krizinin devamında Ukrayna da boş durmuyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Rusya’dan turist kılığında Moskova tarafından gönderilecek binlerce ajanın Ukrayna’da bir iç savaş tetikleyebileceği varsayımında bulunarak 16-60 yaş arasındaki Rusya vatandaşı erkeklerin Ukrayna’ya girişine ikinci bir emre kadar yasak getirildiğini ilan etti. Alınan kararın Ukrayna’da ilan edilen sıkıyönetim uygulamasının parçası olduğu da vurgulandı. Rusya’dan Ukrayna’ya 16-60 yaş arası erkeklerin ancak son derece istisnai durumlarda, sağlık veya cenaze kaldırma gibi durumlarda Ukrayna’ya giriş yapabilecekleri de belirtildi. Ukrayna yönetiminin aldığı karara Rusya ise sert tepki gösterdi.

BİLGİ NOTU

Karadeniz’de Kerç Boğazı yakınlarında Rus savaş gemileri Ukrayna savaş gemilerine karasularını ihlal ettiği iddiasıyla geçen pazar silahlı müdahalede bulunmuş, Ukrayna Deniz Kuvvetleri’ne ait 3 gemiye el koyup 24 personeli de gözaltına almıştı.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın