Meyve Fidanı Satın Alırken Görülen Sorunlar Nelerdir?

Meyve fidanı alırken bilinçli olmak önemlidir. Hem meyve fidanı satan firmalar hem de fidan fiyatları hakkında detaylı araştırma yapılabilir. Çünkü bilgi sahibi olmadan gelişi güzel alınan meyve fidanları istenmeyen sorunlara yol açabilir. En çok karşılaşılan sorunlar; meyve fidanının köklerinin iyi gelişmemiş olması, meyve fidanının gövdesinde zararlı kabuklu bit gibi bakterilerin olması ya da meyve fidanının […]

 Meyve Fidanı Satın Alırken Görülen Sorunlar Nelerdir?

21.12.2020 - 19:24

Güncelleme : 21.12.2020 - 19:24

Meyve fidanı alırken bilinçli olmak önemlidir. Hem meyve fidanı satan firmalar hem de fidan fiyatları hakkında detaylı araştırma yapılabilir. Çünkü bilgi sahibi olmadan gelişi güzel alınan meyve fidanları istenmeyen sorunlara yol açabilir. En çok karşılaşılan sorunlar; meyve fidanının köklerinin iyi gelişmemiş olması, meyve fidanının gövdesinde zararlı kabuklu bit gibi bakterilerin olması ya da meyve fidanının hastalıklı olması, fidanların köklerinde ya da gövdelerinde yumru olması gibi durumlardır.

Bu yüzden meyve fidanı satın alırken dikkat edilmesi gereken önemli hususlar vardır. Ayrıca meyve fidanları iki şekilde satılmaktadır. Açık kök meyve fidanları ya da tüplü meyve fidanlarıdır. Açık kök olan meyve fidanlarının dikim zamanı, yaprak dökümü olup, Mart ayının sonuna kadar devam etmektedir. Tüplü meyve fidanları ise her ayda dikilebilirler. Tüplü fidan fiyatlarıhem ekonomik olup hem de her an dikime hazırdır.

Açık Kök Meyve Fidanı Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meyve fidanlarını, sertifikaya sahip bir şekilde fidan üretimi yapan firmalardan satın almaya dikkat etmek gerekir. Fidan üretiminde sertifika, fidanın devlet denetimlerinden geçerek kayıt altına alındığını göstermektedir. Aynı zamanda, fidan üretim sürecindeki her aşamada kontrol edilmiş anlamına gelir. Bunun için sertifikalı üretim yapan firmalar hakkında bilgi sahibi olmak için araştırma yapmak gerekir. Çünkü meyve fidanı satın alındığında karşılaşılabilecek sorunları engellemek gerekir. Meyve fidanı alırken fidanların köküne dikkat edilmelidir. Köklerde mantar olup olmadığı kontrol edilebilir. Meyve fidanı satın alırken dikkat edilecek diğer önemli bir husus, fidanların gövdesinde, kökünde ya da dallarında herhangi bir yumru olup olmadığıdır. Eğer yumru varsa bu hastalığa işaret edebilir. Bununla birlikte, meyve fidanı alırken aşı yeri de önemlidir. Fidanın aşılı olduğunu görmek için dikkat edilmelidir. Satın aldığınız meyve fidanlarının gövde kısmında bit gibi zararlı bakterilerin olmamasına dikkat edilmelidir. Satın alınan meyve fidanlarının görünümünün parlak olmasına dikkat edilebilir. Ayrıca iyi bir meyve fidanının mutlaka köklerinin iyi gelişmiş şekilde olması gerekir. Bu yüzden ucuz meyve fidanı satın alırken birçok hususu dikkate almak önemlidir.

Tüplü Aşılı Meyve Fidanı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Açık kök meyve fidanları gibi aynı şekilde tüplü aşılı meyve fidanı satın alırken sertifikalı firmalardan alınmasına dikkat edilmelidir. Tüplü fidan satın alırken özellikle fidanın bulunduğu torbaya ya da saksıya adapte olmuş olması gerekir. Açık köklerde olduğu gibi tüplü ve aşılı meyve fidanlarını da satın alırken fidan gövdesinde kabuklu bit gibi zararların olup olmadığına dikkat edilmesi gerekir. Fidanların canlı olması önemlidir. Aşı yerlerine bakılmalıdır. Bazı meyve fidanları aşı ile üretilmektedir. Mutlaka sağlıklı ve sertifikalı meyve fidanları almaya özen gösterilmelidir. Bunun yanı sıra, tüplü aşılı meyve fidanı alırken taçlı fidan alınması tavsiye edilmektedir.