MAIL NEDEN SPAM’A (GEREKSİZ KUTUSUNA) DÜŞER?

  Toplu mail gönderimlerinde en sıkıntılı durum gönderilen maillerin gereksiz kutusuna (spam kutusuna) düşmesidir. Peki gönderilen toplu mailler neden gereksiz spam kutusuna düşer? Bunun bilinen birkaç nedeni vardır: İlgili Haber Xbox Game Pass rakibi PlayStation Plus kullanıma açıldı 1.Gönderen sunucu IP adresinin spamlist / karalistede bulunması. Gönderici olarak kullanılan IP adreslerinin en çok kullanılan spam […]

 MAIL NEDEN SPAM’A (GEREKSİZ KUTUSUNA) DÜŞER?

31.03.2018 - 14:30

Güncelleme : 31.03.2018 - 14:30

 

Toplu mail gönderimlerinde en sıkıntılı durum gönderilen maillerin gereksiz kutusuna (spam kutusuna) düşmesidir. Peki gönderilen toplu mailler neden gereksiz spam kutusuna düşer?

Bunun bilinen birkaç nedeni vardır:

1.Gönderen sunucu IP adresinin spamlist / karalistede bulunması.

Gönderici olarak kullanılan IP adreslerinin en çok kullanılan spam listelerinde bulunması mailinizin gereksiz kutusuna düşmesine neden olacaktır.  Ayrıca reverse DNS kaydı bulunmayan,i senderscore ‘u düşük sunucuları kullanmanız iletinizin gereksiz kutusuna düşmesine neden olacaktır. Sunucu IP nizin spam listesinde olup olmadığını mxtoolbox.com adresinden kontrol edebilirsiniz.

2.Gönderici olarak kullanılan email adresinin SPF kaydının bulunmaması.

Gönderici olarak kullanılan email adresine bağlı alan adı ile gönderici olarak kullanılan sunucunun arasındaki doğrulamayı sağlayan SPF kaydı bulunmaması halinde gmail,hotmail vb ISS mail servisleri gönderdiğiniz emailleri önemsiz olarak işaretler. Gönderici olarak kullanılan sunucunun SPF kaydını gönderici olarak kullandığınız email adresinizin alan adında ait panelinizden kaydı TXT olarak eklemeniz gerekmektedir.

3.Gönderilen içeriklerin çok uzun ve düzensiz  biçimde olması.

İçerikleriniz mutlaka HTML standartlarına uygun olmalıdır. Sadece resim içerikli gönderiler ve çok renkli ve uzun içerikler alıcı mail servisleri tarafından gereksiz olarak değerlendirilir. Bu nedenle içeriğinizdeki metin ve resimleri orantılı ve biçimli olarak kullanmanız gerekmektedir. Ayrıca uzun ve ek dosyalı mailler göndermekten kaçının.

  1. Hatalı Email adreslerine toplu mail gönderimi yapmak.

Bilindiği kadarıyla gmail,hotmail vb ISS mail servislerine ait hatalı (hardbounce) aktif olmayan email adreslerine %5 ve üzerinden gönderim yapmak gönderdiğiniz içeriği gereksiz kutusuna almaya neden olur. Bu oranın artmasıyla gönderi yaptığınız sunucunun bloklanmasına ve devamı halinde gönderici olarak kullandığınız email adresinin ve alan adınızın da bloklanmasına neden olur.

  1. Yanıltıcı içerik ve sahte gönderici mailleri kullanmak

İçeriğiniz ile email konunuz alakalı olmalıdır. Spam içeren kelimeler bulunması içeriğinizin gereksiz kutusuna alınmasına neden olur. Ayrıca olmayan bir email adresini gönderici olarak kullanmak iletinizin yerine ulaşmamasına sebep olacaktır.

 

 

 

 

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın