Lezzetli Pide Nasıl Yapılır?

    Bir pide harcı hazırlama süreçlerinde, her zaman en iyi şekilde el lezzetini ve sevginizi katarak nefis şeyler yapabilirsiniz… Günümüz şartları içerisinde kıymalı pide harcından tutun da peynirli, kuşbaşılı, domatesli ya da sade gibi pek çok çeşitleriyle beraber dışarıdan sipariş vermek yerine evde hazırlamaya var mısınız? Bunun için nefis şeyler yapabileceğiniz harika seçenekler noktasında […]

 Lezzetli Pide Nasıl Yapılır?

17.05.2021 - 13:54

Güncelleme : 17.05.2021 - 13:54

 

 

Bir pide harcı hazırlama süreçlerinde, her zaman en iyi şekilde el lezzetini ve sevginizi katarak nefis şeyler yapabilirsiniz… Günümüz şartları içerisinde kıymalı pide harcından tutun da peynirli, kuşbaşılı, domatesli ya da sade gibi pek çok çeşitleriyle beraber dışarıdan sipariş vermek yerine evde hazırlamaya var mısınız? Bunun için nefis şeyler yapabileceğiniz harika seçenekler noktasında içine ister salça koyabilir isterseniz de ince kıyılmaz maydanoz seçimlerinizle harikulade bir lezzeti ortaya koyabilirsiniz.

 

Pide günümüze Orta Doğu lezzetlerinin olmazsa olmazı olarak gelmeyi başaran, Osmanlı mutfağından Türk mutfağına kadar uzanan bir yolculuk olarak bilinir. Çok eski zamanlardan beri içi zengin lezzetlerle beraber, her yöreye özel şekilde kapalı, açık pide türleri bulunur. Siz de güzel bir pide içi hazırlama konusunda usta değilseniz, bu yazımızdan sonra ustalığa doğru atım atabileceksiniz.

 

Pide iç harcını hazırlarken kullanacağınız malzemeler pidenizin neyli olmasına bağlıdır. Örneğin peynirli yapacaksanız 150 gr lor peyniri, 150 gr beyaz peynir, yarım demet maydanoz, 1 yumurta, baharatlar (bul biber, karabiber vb.), 30 gr tereyağı yeterlidir. Bu iç harcı tek bir kapta sırasıyla katarak karıştırıp lezzetli bir peynirli pide yapabilir ve harcı 4 pide için kullanabilirsiniz.

 

Kıymalı pide içi nasıl hazırlanır konusunda da 4 kişilik bir kıymalı pide için yarım kg kıyma yeterlidir. Yanında da soğan, domates, sivri biber, kaşık domates, tuz, karabiber ve pul biber ile harika bir iç harcı tamamlayabilirsiniz. Nefis bir yemek yapma konusunda siz de uzman, usta olmak istiyorsanız pide harcını ve hamurunu iyi tutturduktan sonra çok iyi sonuçları elde edebilirsiniz.

 

Lezzetli bir domatesi pide harcına dahil etmek istediğinizde domatesi asla doğramayınız. Domateslerinizi direkt olarak rendeden geçirerek bir bütün halinde harcınızı lezzetli hale getiriniz. Bu sayede çok daha lezzetli bir pide içi hazırlamış olacağınızdan da emin olabilirsiniz.

 

Günümüz şartlarında gerek yumuşak bir harç olması gerekliliği gerekse lezzetli bir harç için kıymayı 2 kere makineden geçirerek tercih ediniz. Rende halinde hazırlanan domateslerde lezzete ayrı bir tat katacağı gibi kıvamında yumuşaklık, pidelerinizin çok daha lezzetli olmasını sağlayacaktır.