Lamine Parkede Tabakaların Özellikleri

Lamine parke ismini laminasyon işleminden almaktadır. Laminasyon, yapıştırma manasına gelmektedir. Lamine parkede katmanlar ya da tabakalar birbirlerinin üstüne geçirilerek yapıştırılmaktadır. Bu şekilde ortaya görsel açıdan şık bir görüntü çıkmaktadır.   Lamine Parke Nedir? İlgili Haber Meteoroloji ‘den 11 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı   Lamine parke; masif ahşap olan tabakaların, iki veya üç […]

 Lamine Parkede Tabakaların Özellikleri

23.09.2021 - 10:18

Güncelleme : 24.09.2021 - 20:55

Lamine parke ismini laminasyon işleminden almaktadır. Laminasyon, yapıştırma manasına gelmektedir. Lamine parkede katmanlar ya da tabakalar birbirlerinin üstüne geçirilerek yapıştırılmaktadır. Bu şekilde ortaya görsel açıdan şık bir görüntü çıkmaktadır.

 

Lamine Parke Nedir?

 

Lamine parke; masif ahşap olan tabakaların, iki veya üç katman biçiminde, birbirlerine doksan derecelik açıyla lamine edilebilmesi ile elde edilen ve aynı zamanda 0 doğal yapılı bir üründür. Alt katmanlarda genelde düşük değerde kabul edilen herhangi bir kontrplak veya ağaç yer almaktadır. Bahsedilen tabakada en yaygın kullanılacak olan ağaç çeşidi İngilizcede rubberwood biçiminde isimlendirilen ve bu kavramın botanik adı ise hevea brasiliensis biçiminde olan ağaçtır. Üst katman yüzeyinde ağacın kendisi bulunmaktadır.

 

Genel olarak bakıldığında lamine parke türünün masif parke türünden pahalı olmasının sebebi, üreticiye olan mevcut maliyetinin masif parkeye oranlandığında daha yüksek bir üretim teknolojisinin kullanılması ve cilalı, boyalı ya da eskitilmiş olan seçeneklerle satışa sunulması şeklinde ifade edilebilmektedir. Masif parkede bu türdeki üst yüzey işlemleri veya malzemeleri dışarıdan temin edilebilmektedir ve uygulanabilmektedir.

 

Lamine Parkede Tabakaların Özellikleri Nelerdir?

 

Her parke türünde olduğu gibi lamine parke türü de pek çok özelliği bünyesinde bulunmaktadır. Bu özelliklerden en önemlisi lamine parke türünün tamamen doğal olmasıdır. Üç tabaka bütünüyle doğal ahşap malzemenin, birbiri ile dik açı oluşturacak biçimde, basınç ve ısı altında birleştirilmesiyle oluşturulabilen, ergonomik, sağlıklı ve dekoratif yer döşeme malzemesidir. Üst tabaka, parkeye ismini veren ağaçtan meydana gelmektedir.

 

Üst tabakada akçaağaç, meşe, merbau ve benzeri ağaç çeşitleri kullanılabilmektedir. Üst tabaka 3,5 mm kalınlığında olan bir tabakadır. Alt ve orta tabakaya bakıldığında bu tabakalar, lamine parke özelliği sağlamakta olan ve alt tabakayı meydana getiren ağaç malzeme şeklinde tanımlanmaktadır.

 

Lamine Parke Türünün Özellikleri Nelerdir?

 

Lamine parkeler günümüzde sık sık tercih edilmektedir. Lamine parke türü hemen hemen her alana ve mekana uyum sağlayabilen bir özelliği taşımaktadır. Lamine parkenin yapımında kullanılan ağaçlar, bu parkeye esas rengini vermektedir. Ortaya çıkan renk ise tamamen doğaldır ve kullanılan ağaçların kendine özgü renklerinden oluşmaktadır.