KRIPTO PARA GRAFİKLERİ NASIL OKUNUR? BITCOIN GRAFİK OKUMA (İLERİ DÜZEY)

    Daha önceki yazılarımızda kripto paragrafikleri nasıl okunur, Bitcoin grafikleri nasıl okunur, mum grafikleri nasıl okunur gibi teknik analiz ipuçları vermiştik. Bu yazımızda biraz ileri seviye bazı tabir ve açıklamalarla devam ediyoruz. https://gazetecoin.com/bitcoin-haberleri İlgili Haber Promosyon tişört İmalatı   Grafiklerde Zaman Aralıklarının Önemi   Kripto para grafiklerinde zaman aralıkları çok önemlidir. Zira okuduğunuz grafiğin […]

 KRIPTO PARA GRAFİKLERİ NASIL OKUNUR? BITCOIN GRAFİK OKUMA (İLERİ DÜZEY)

25.04.2021 - 14:05

Güncelleme : 15.09.2021 - 20:53

 

 

Daha önceki yazılarımızda kripto paragrafikleri nasıl okunur, Bitcoin grafikleri nasıl okunur, mum grafikleri nasıl okunur gibi teknik analiz ipuçları vermiştik. Bu yazımızda biraz ileri seviye bazı tabir ve açıklamalarla devam ediyoruz. https://gazetecoin.com/bitcoin-haberleri

 

Grafiklerde Zaman Aralıklarının Önemi

 

Kripto para grafiklerinde zaman aralıkları çok önemlidir. Zira okuduğunuz grafiğin zaman aralığına göre farklı çıkarımlar yapabilirsiniz. Net bir görüş elde etmek için farklı zaman aralıklarının bir arada değerlendirilmesi tercih edilmektedir. Saniyelikten aylık grafiğe kadarbirçok zaman aralığı bulunmaktadır. Kısa zamanda ufak da olsa kar elde etmek istiyorsanız yani al-sat’çı iseniz daha kısa zaman aralıklarını baz alarak işlem yapmanız daha doğru olur. Günlük trade yapan yatırımcılar genelde 15 dakikalık grafiklere göre hareket ederler. Uzun vadeli yatırımcılar yani HODL yapanlar ise haftalık ve aylık grafikleri takip eder.

 

Kripto Grafik Paternleri

 

Grafiklerde oluşan paternler, fiyatların bir sonraki aşaması konusunda ipucu verir. Yükseliş trendi devam edecek mi, trend düşüşe mi dönecek gibi konularda fikir edinmemizi sağlar.

 

Trendde dönüş belirten paternler : Omuz Baş Omuz, Fincan ve Kulp, Çifte Zirve / Dip, Yükselen / Alçalan Takoz olarak adlandırılır.

 

Trendin devam edeceğini gösteren paternler : Flama, bayrak, Alçalan / Yükselen Takoz olarak adlandırılır.

 

Bilateral Paternler : Simetrik Üçgen, Alçalan / Yükselen Üçgen olarak adlandırılır.

 

Higher High, Higher Low : Bu patern, boğa sezonunu işaret eder. Fiyatın yükselmeye devam edeceğini gösterir. Fiyatın eski zirveyi geçeceğini ve düşüş olursa da eski seviyelere inmeyeceğini ifade eder.

 

Lower High, Lower Low : Ayı paternidir. Fiyatların düşüşe geçeceğini ve trendin düşüş yönlü olduğunu gösterir. Fiyatlar yükselse bile eski zirveyi geçemez ve düşüşlerde eski dip’lerden daha aşağı seviyeler görülür.

 

Kripto Para Okuma Kaynakları

 

tradingview.com, babypips.com, beincrypto.com