Kodlamanın Önemi ve Geleceği

Kodlama günümüzde oldukça rağbet gören bir alan olduğu gibi çoğu uzman tarafından geleceğin mesleği olarak tanımlanmaktadır. Bu anlamda yapılan çalışmaların oldukça önemli olduğu ve gelecekte yapılan bu çalışmaların meyvelerinin toplanacağı ifade edilmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte birçok alanda kullanılan ve yazılımlar sonucunda ortaya çıkan uygulamalar sayesinde insan hayatı oldukça kolaylaşmaktadır. Bu kolaylaşmanın giderek artacağı ve bilgisayarlara […]

 Kodlamanın Önemi ve Geleceği

19.07.2019 - 19:03

Güncelleme : 19.07.2019 - 19:03

Kodlama günümüzde oldukça rağbet gören bir alan olduğu gibi çoğu uzman tarafından geleceğin mesleği olarak tanımlanmaktadır. Bu anlamda yapılan çalışmaların oldukça önemli olduğu ve gelecekte yapılan bu çalışmaların meyvelerinin toplanacağı ifade edilmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte birçok alanda kullanılan ve yazılımlar sonucunda ortaya çıkan uygulamalar sayesinde insan hayatı oldukça kolaylaşmaktadır. Bu kolaylaşmanın giderek artacağı ve bilgisayarlara daha fazla iş yaptırılabileceği düşüncesinden dolayı gelecekte kodlama ile ilgili daha fazla yer açılacağı ifade edilmektedir.

Kodlama bilgisi özellikle devletlerin refahı ve geleceği için oldukça önemlidir. Tıp alanından askeri araçların kullanımına kadar değişen kullanım yelpazesinin altına her alanda kendisini gösteren kodlama, yeni nesillere öğretilmesi ve yerli yazılımların ortaya çıkması için oldukça önemlidir. İzmir Yazılım Firması ile  hayata geçirilmeye çalışılan kodlama, devlet desteğiyle birlikte daha fazla kişiye ulaştırılmaya çalışılmaktadır. Bu anlamda atılan adımlardan birisi de çocukların eğitim hayatına atıldıkları ilk adımdan itibaren ilerleyen dönemlere kadar kodlama eğitimin verilmesi ve bu anlamda yeterli kapasiteye ulaşmış gençleri devletin hizmetine kazandırılmak amaçlanmaktadır.

Birçok devlet yasal olarak attıkları adımlarla 5 yaşından itibaren çocuklara kodlama eğitimini vermeye başlamıştır. Bu kapsamda daha çocukluk çağından başlayan bu eğitim sayesinde gelecek nesillerin kodlama alanında ileri seviyeye ulaşması amaçlanmaktadır. Bir nevi yabancı dil olarak da ifade edilebilecek kodlamanın çocuk yaşta öğretilmeye başlanması da oldukça önemlidir. Çünkü normal şartlarda bir yabancı dilin en iyi öğrenileceği yaş aralığı bu şekilde belirtilmemiştir. Çocuğun yaşının ilerlemesiyle birlikte kodlama öğrenimi de o ölçüde zorlaşacaktır.

Kodlama eğitimi devletlerin eğitim politikalarında değişik isimlerle anılıyor olsa da genel manada kodlama ve programlama mantığı üzerinden ilerler. Örnek vermek gerekirse;

  • Belçika’da “bilişimsel düşünce ve programlama”,
  • Bulgaristan’da “algoritmik problem çözme ve programlama”,
  • Estonya’da “programlama”,
  • İspanya’da “programlama, algoritma ve robotik”
  • İngiltere’de “computing” 

Hani anlamda olursa olsun kodlamaya gösterilen ilginin giderek artacağı tahmin edilmektedir. Ankara Yazılım Firmaları tarafından desteklenen bu eğitim stili ülkemizde de son dönemde konuşulmaya başlanmış ve bu alanda yapılan yenilikler sayesinde çok büyük adımların atılmasına yardımcı olunmuştur.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın