Kaz Dağları’ndan Gelen Lezzet

Kaz Dağları’ndan Gelen Lezzet Çanakkale’nin Ezine ilçesinde üretimi sağlanan ve adını da bu yöreden alan gelenekselleşmiş peynir çeşidi olan Ezine peyniri, Kaz Dağları bölgesinde imal edildiğinden içeriğinde ki sütte bu yörede otlayan hayvanlardan elde edilmektedir. Kendine has tadı, kıvamı ile sofralardan eksik edilmeyen, hamur işlerinde, salata da ve makarna da bile sıkça tercih edilen peynir […]

 Kaz Dağları’ndan Gelen Lezzet

09.12.2021 - 20:38

Güncelleme : 09.12.2021 - 20:38

Kaz Dağları’ndan Gelen Lezzet

Çanakkale’nin Ezine ilçesinde üretimi sağlanan ve adını da bu yöreden alan gelenekselleşmiş peynir çeşidi olan Ezine peyniri, Kaz Dağları bölgesinde imal edildiğinden içeriğinde ki sütte bu yörede otlayan hayvanlardan elde edilmektedir. Kendine has tadı, kıvamı ile sofralardan eksik edilmeyen, hamur işlerinde, salata da ve makarna da bile sıkça tercih edilen peynir türüdür. Hafif mayhoş ve aromalı tadını sütüne borçludur. Kaz Dağları’nda otlayan inek, keçi, koyun sütlerinin karışımı ile elde edilen peynir çeşidinde hayvanların otladıkları nane, kekik, oğul otu, mercanköşk gibi bitkilerden aromaları sütlerine karışmaktadır.

En iyi Ezine peyniri markalarından birkaç örnek verecek olursak;

  • Yalı Çiftliği
  • Süzülmüş Kardeşler
  • Gürsüt
  • Tahsildaroğlu
  • Gürkaşlar Peynircilik

Olarak birkaç tanesini sıralayabiliriz. Has Ezine peynirlerinin üzerinde EPG damgası yer almaktadır. Bu damganın olmadığı peynirler Ezine peyniri olarak sayılmamaktadır. Kendi içinde de Ezine inek peyniri, Ezine koyun peyniri ve Ezine keçi peyniri olarak ayrılmaktadır.

En İyi Ezine Peyniri

Birçok farklı peynir çeşidi olmasına rağmen tadı ve kıvamıyla diğer peynirlerden ayrı tutulan Ezine peynirinin sırrı; içerdiği hammadde ve doğal mayalanma sürecidir. İçerisinde tatlandırıcı veya katkı maddesi bulunmaksızın, aromasını ve vitaminlerini üretildiği sütten almaktadır. Tamamen doğal bölgede otlayan hayvanların sütü ile elde edilen peynir, bolca vitamin ve mineral içermektedir.

Diş minelerini ve diş etlerini onarmaya yarayan mineralleri, saç dökülmelerine engel olacak B vitamini içermektedir. İçerdiği florür ile tek başına diş sağlığına fayda sağlamaktadır. Yüksek oradan içerdiği A,D,C,K ve E vitaminleri ile say say bitmeyecek faydaları bulunmaktadır. Her damağa hitap edebilecek kendine has lezzeti olan Ezine peynirini denemelisiniz. 5 kg lık metal tenekelerde satışı da mevcuttur.

Ezine Peyniri Nasıl Belli Olur

Tam yağlı içeriği ile dışı beyaz kendinden delikli olan en iyi Ezine peynirini anlamak için büyük araştırmalara girmenize gerek yoktur. Üzerinde ki sahip olduğu damgadan, içeriğinde ki malzemelerden ve en önemlisi tadından ya da kokusundan nasıl olduğunu algılayabilirsiniz. Doğallığı ile sofralara lezzet katan Ezine peyniri herkes tarafından deneyimlenmelidir.