Karşınızdaki Kişinin Sizi Sevip Sevmediğini Nasıl Anlarsınız?

Bazen ilişkilerimizde tıkandığımız durumlar olabiliyor. Böyle durumlarda bir arayış içerisine girebiliyoruz. Bir yerlerden bir ipucu bulsam da benim için bir şeyleri kolaylaştırsa diye. Bu yazıyı okuduğunuza göre sizin de tıkandığınız bir durum var. Hadi gelin başlıktaki konuyu birlikte tartışalım. Sizce sevgi nedir? İnsanın aklına o unutulmaz replik geliyor değil mi? ‘Sevgi iyilikti, dostluktu… Sevgi emekti.’ […]

 Karşınızdaki Kişinin Sizi Sevip Sevmediğini Nasıl Anlarsınız?

16.07.2021 - 9:34

Güncelleme : 16.07.2021 - 9:34

Bazen ilişkilerimizde tıkandığımız durumlar olabiliyor. Böyle durumlarda bir arayış içerisine girebiliyoruz. Bir yerlerden bir ipucu bulsam da benim için bir şeyleri kolaylaştırsa diye. Bu yazıyı okuduğunuza göre sizin de tıkandığınız bir durum var. Hadi gelin başlıktaki konuyu birlikte tartışalım. Sizce sevgi nedir? İnsanın aklına o unutulmaz replik geliyor değil mi? ‘Sevgi iyilikti, dostluktu… Sevgi emekti.’ diyor çoğumuzun bildiği o filmde. Pekala herkes bu şekilde mi sever? Herkesin sevgi anlayışı bir midir? Genel geçer bir tanım yükleyebilir miyiz sevgiye? Örneğin benim sevgi tanımım anlayış ve kolaylaştırmaktır. Evet, doğru okudunuz: kolaylaştırmak. Neyi mi? Her şeyi. Birini çok sevdiğimde onun için bu dünyadaki her şeyi kolaylaştırmak isterim. Bütün yüklerini omuzlarından almak gelir içimden. Bu doğru bir tutum değil tabi ki.

 

İlginizi Çekebilir: Benimle ilgili ne düşünüyor

 

Herkesin hayat yolculuğu kendinedir. Herkesin o yüklerden öğreneceği şeyler vardır. Benim bu tutumum sadece benden kaynaklı. Aslında ben geçmiş yaşamımda zorluk yaşadığım için sevdiğim insanların zorluk çekmesini istemiyorum. Onlar için bir şeyleri kolaylaştırabilmek beni mutlu ediyor. Bakın burda yol yine bana çıkıyor. Bu herkes için geçerlidir. Herkes içindeki bir şeyleri telafi etmeye çalışır diğerleri ile olan ilişkilerinde. Bazen birileri bunu insanlara mutluluk vererek yapar; bazen de kırarak, dökerek. Aslında bunlar da öğrendiğimiz şeylerdir.  Evet, sevgiyi yaşama şekli öğrenilen bir şeydir.  Sevme şeklimizi geçmiş yaşam deneyimlerimiz oluşturur. Bir kişi rol modellerinden sağlıklı bir şekilde sevgi görmüş ve doğru tutumlarla yetişmiş ise ileriki yaşantılarında sevgisini sağlıklı bir şekilde gösterebilir. Fakat doğru tutumlarla büyümemiş ise ve sevgiyi doğru kanallar ile alamamış ise öğrendiği şeyi göstereceği için sağlıklı bir ilişki geliştiremeyecektir.

 

İlginizi Çekebilir: O da beni seviyor mu acaba

 

Sevgisini de sağlıklı bir şekilde gösteremeyecektir. Bu herkes için geçerli midir tartışılır. Çünkü farkındalık düzeyi yüksek kişiler kendindeki bu toksikliği görüp bu konu üzerinde çalışabilir. Sonuçta ortaya gayet sağlıklı davranışlar çıkabilir. Burada dikkat çekmek istediğim konu sevginin ve sevgiyi gösterme şeklinin herkes için farklılık gösterebileceğidir. Demek istediğim, sizin için sevgi olmayan bir davranış karşınızdaki kişi için sevgi olabilir. Çünkü onun öğrendiği budur. Burda odaklanmanız gereken nokta; karşınızdaki kişinin sevgi anlayışının size uyup uymadığıdır. Çok fazla insan ben onu değiştiririm diyerek bir ilişkiye başlayabiliyor. Sonra çoğunun sonu hüsran oluyor. Sonu iyi bitenler yok mudur? Elbet vardır ama kişi kendi istediği için değişmiştir, karşısındaki istedi diye değil.

 

İlginizi Çekebilir: İlişki açılımı nasıl yapılır

 

Bazen kafamızda bir kalıp oluşturup bedenini beğendiğimiz kişiyi o kalıbın içerisine sokmaya çalışabiliyoruz. Ama herkesin kusurları vardır ve önemli olan karşımızdakini kusurları ile kabul edip edemediğimizdir. İşte herkesin aradığı o sevgi karşımızdakini kusurları ile de kabullenebildiğimiz noktada başlıyor. O sevgide karşımızdakine karşı şüphe olmuyor, ya onu kaybedersem kaygısı, ya beni beğenmezse kaygısı olmuyor. Aksine, sevgisinden emin olduğunuz kişinin sizi düşünerek hareket edeceğini bildiğinizden gönül rahatlığı oluyor. Nerde, kiminle olursa olsun içiniz rahat oluyor. Şimdi sorun kendinize: gönlünüz rahat mı?