KAROTÇU VE ÇALIŞMA ALANLARI

Hayatımızda hiç oturduğumuz yapının sağlamlığını ölçmek için bir karotçu ile anlaşmamış olabilir, karotçunun çalışma alanlarını bilmeyebiliriz. Ancak karotçunun çalışma alanları o kadar yaygındır ki, her an bir karot makinası ve karotçuya ihtiyaç duyabiliriz. Binamızdan numune alınarak, sağlamlığını ölçmek konusunda bir karotçunun profesyonelliği mutlaka gereklidir. Bu iş hata götürmez bir iştir, en ufak bir kaydırma, binanın […]

 KAROTÇU VE ÇALIŞMA ALANLARI

28.11.2018 - 17:44

Güncelleme : 28.11.2018 - 17:44

Hayatımızda hiç oturduğumuz yapının sağlamlığını ölçmek için bir karotçu ile anlaşmamış olabilir, karotçunun çalışma alanlarını bilmeyebiliriz. Ancak karotçunun çalışma alanları o kadar yaygındır ki, her an bir karot makinası ve karotçuya ihtiyaç duyabiliriz. Binamızdan numune alınarak, sağlamlığını ölçmek konusunda bir karotçunun profesyonelliği mutlaka gereklidir. Bu iş hata götürmez bir iştir, en ufak bir kaydırma, binanın ana kolonlarına zarar verebilme ihtimalini taşımaktadır. Bilindiği üzere inşaat sektörü artık ülkemizde çok gelişmiş ve yapılar oldukça farklı dizaynlarla karşımıza çıkmaktadır. Bu kadar hızlı yapılaşmanın görüldüğü ülkemizde karotçuların da hızla gündeme gelmediğini elbette söyleyemeyiz. Çünkü karot makinaları beton delme konusunda en son teknoloji olduğu için, bu makinaları kullanmayı bilen, donanımlı ve bilgili insanlara da mutlaka ihtiyaç duyulacaktır.

Karot makinasını eline alıp, gelişigüzel betonu delmeye, kesmeye, numune almaya çalışan insanların bu işi doğru yapabilme imkanı kesinlikle yoktur. Karotçu, kesinlikle bu işi uzmanlık alanı olarak yapan, makinayı gerçek manada kullanmayı bilen insanlar olarak bilinmektedir. Bununla ilgili kesinlikle çok dikkatli olmalı, karotçu seçebileceğimiz firmayı incelerken, kesinlikle bu işle ilgili sertifikası, uzmanlık belgesi olup olmadığını kontrol etmeliyiz. Aksi takdirde zedeleme, aşındırma gibi betona zarar verici tarz kullanımlar, maddi açıdan da müşteriye zarar vermektedir. Böyle durumlarla karşılaşan müşteriler de, işin ehli olmayan insanları firmasında çalıştırdığı ve maddi yönden zarar verdiği için, ilgili birimlere firmayı şikayet hakkına sahiptir.

Silindir şeklindeki betondan alınan numune, adeta havuç şeklinde çıktığı için, havucun İngilizcesiyle anılmaktadır. İsmi de tam buradan gelmektedir. Bu makinaların kullanılması çok amaçlıdır. Beton kesme, delme işlemlerinin baş elemanı karot makinaları ve karotçulardır. Özellikle binanın inşaası yarımsa, buralarda sıkça rastlamak mümkündür. Binaların deprem sigortası zorunluğu nedeniyle bunlara ihtiyaç daha da fazla artmıştır. Tesisat işlerinde de kesinlikle karot makinalarına, dolayısıyla bunu doğru kullanan karot uzmanlarına gerek duyulmaktadır.

Bu işlemlerin uzman bir karotçunun elinden geçmesi, yapıların zarar görmemesi açısından ve işin kaliteli yapılması konusunda en önemli faktördür. Uzman karotçu her zaman işi zamanında teslim etmeyi bilir ve temiz bir iş çıkarır.

http://www.karotisi.com/

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın