Kamulaştırma Nasıl Yapılır?

      İlgili Haber Dr. Mimar Hüseyin Demir kimdir?   Kamulaştırma, kamuların yasal yöntemler gereği gerçekleştirmek ile yükümlü oldukları kamu girişimlerini gerçekleştirmek amacı ile ihtiyaç duydukları, uygun unsurlarda taşınmazların kamulaştırılmasını sağlamasıdır. Kamulaştırma işleminin gerçekleşebilmesi için idarelerin birtakım prosedürleri yerine getirmiş olması ve gerçekleştirilen prosedürler kapsamında gerekli kamulaştırma bedelini taşınmazların sahiplerine ödemeleri gerekir. Hukukta yer […]

 Kamulaştırma Nasıl Yapılır?

12.05.2021 - 9:11

Güncelleme : 12.05.2021 - 9:11

 

 

 

 

Kamulaştırma, kamuların yasal yöntemler gereği gerçekleştirmek ile yükümlü oldukları kamu girişimlerini gerçekleştirmek amacı ile ihtiyaç duydukları, uygun unsurlarda taşınmazların kamulaştırılmasını sağlamasıdır. Kamulaştırma işleminin gerçekleşebilmesi için idarelerin birtakım prosedürleri yerine getirmiş olması ve gerçekleştirilen prosedürler kapsamında gerekli kamulaştırma bedelini taşınmazların sahiplerine ödemeleri gerekir.

Hukukta yer alan kanunlara göre uzun yıllar boyu kamulaştırma yapmak için öncelikle kamulaştırmaya ait bedelin taşınmazın ait olduğu kişiye kamu bankasına yatırılarak ödenmesi şarttır. Bu işlemin ardından konuyla ilgili şahıs kamulaştırma bedelini artırım davası açarak bu bedeli arttırabiliyor.

Kamulaştırma Ne Demektir?

Kamulaştırma, kamunun faydasına yapılan taşınmazların (okul, yol ve devlete ait her taşınmaz) kamunun ortak kullanım halline getirilmesi işlemidir. Kamulaştırma bir bakıma zorla satın alma işlemi olarak da adlandırılabilir. Tabi ki bu satın alma kanunlar çerçevesinde usulünce gerçekleştirilir. Kamulaştırma işlemini yalnızca devlet kurumu adı altında hizmet sunan birimler yapabilir. Örnek vermek gerekirse DSI Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü ve Üniversiteler gösterilebilir.

İsmi geçen kurumlar yasalar çerçevesinde özel mülkiyete ait olan taşınmazları satın alma hakkına sahiptir. Kamulaştırma da kendi arasında iki farklı grupta incelenir. Bunlar acil ve normal kamulaştırma olarak adlandırılır.

Acil Kamulaştırma Nedir?

Acil kamulaştırma son zamanlarda çok sık duyuluyor. Acil kamulaştırma, Bakanlar Kurulu tarafından verilen karar ile işlemin hızlandırılması anlamına gelir. Böylelikle satın alma süreci çok daha hızlı ilerliyor ve gerçekten acil teşkil eden durumlarda gecikme olmaksızın taşınmazın kamulaştırılmış olması sağlanıyor. Acele ya da acil kamulaştırma kararı alma hakkı yalnızca Bakanlar Kuruluna verilmiştir. Genelde Karayolları üzerinde acil kamulaştırma kararı alınır. Kentsel dönüşümler de acil kamulaştırma alanında gösterilebilir.

Kamulaştırma Süreci Ne Kadardır?

Yetkili satıcı kamu birimi tarafından kendisine gönderilen yazı tarihinden sonraki 15 gün içerisinde geri bildirimde bulunmalıdır. Fakat 15 gün içerisinde herhangi bir cevap vermezse ya da pazarlık yaptığı taktirde geri dönüş almazsa kamulaştırma bedeli tespit edildiği taktirde tescil davası açma hakkına sahiptir. Kamulaştırma yapılabilmesi için taraflar anlaşma yoluna giderse ve pazarlık görüşmelerinde de bir sorun yaşanmazsa anlaşma tutanağı hazırlanır ve taraflar bu anlaşmayı imzalayarak alım satım işlemini gerçekleştirmiş olur.

Tutanak üzerinde belirtilen 45 gün içerisinde taşınmaz bedelinin mal sahibine ödenmiş olması gerekir. Bunun için de tarafların tapu dairesinde bir araya gelmesi gerekir. Tapu verildikten sonra taşınmaz malikinin bir daha cayma gibi bir hakkı yoktur. Bu nedenle iyi anlaşma yapmak şarttır.

Kaynak ; https://aylingostericiler.av.tr/