James Webb teleskobu uzaya fırlatıldı

Hubble uzay teleskobun yerini alacak olan 10 milyar dolarlık James Webb uzay teleskobu uzaya fırlatılmaya hazırlanıyor. NASA, Dünya’nın derinliklerini tespit etmek için hazırlanmış James Webb’in, 13,5 milyar yıl öncesine kadar giden olayların araştırılması için tasarlandığını açıkladı. Aynı zamanda bilim insanları, uzay teleskobunun özelliklerini kullanarak uzaktaki gezegenlerin atmosferlerini incelemeyi ve yaşam belirtileri bulmayı amaçlıyor. İlgili Haber […]

 James Webb teleskobu uzaya fırlatıldı

25.12.2021 - 19:10

Güncelleme : 25.12.2021 - 19:10

Hubble uzay teleskobun yerini alacak olan 10 milyar dolarlık James Webb uzay teleskobu uzaya fırlatılmaya hazırlanıyor.

NASA, Dünya’nın derinliklerini tespit etmek için hazırlanmış James Webb’in, 13,5 milyar yıl öncesine kadar giden olayların araştırılması için tasarlandığını açıkladı.

Aynı zamanda bilim insanları, uzay teleskobunun özelliklerini kullanarak uzaktaki gezegenlerin atmosferlerini incelemeyi ve yaşam belirtileri bulmayı amaçlıyor.

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) yöneticisi Bill Nelson, “Bu olağanüstü bir görev. Büyük hayaller kurduğumuzda neler başarabileceğimizin parlak bir örneği. Evreni ve içindeki yerimizi daha iyi anlamamızı sağlayacak” dedi.

James Webb teleskobu, yaklaşık olarak dünyadan 1,5 milyon kilometre uzakta bir gözlem istasyonuna gönderilecek.