İstanbul Su İndirimi

6 milyon 415 bin abonesi bulunan İSKİ’nin Genel Kurulu bugün İBB kasım ayı meclis oturumunda gerçekleştirildi. Genel kurul öncesinde İBB Başkanı Mevlüt Uysal, İSKİ Genel Müdürü Fatih Turan ile birlikte açıklama yaparak enflasyonla mücadele kampanyası kapsamında konut ve iş yerlerinde su fiyatında yüzde 15 indirim yapma kararı aldıklarını söyledi. Uysal, indirimin 1 Ocak 2019 tarihinden […]

 İstanbul Su İndirimi

14.11.2018 - 20:53

Güncelleme : 14.11.2018 - 20:53

6 milyon 415 bin abonesi bulunan İSKİ’nin Genel Kurulu bugün İBB kasım ayı meclis oturumunda gerçekleştirildi. Genel kurul öncesinde İBB Başkanı Mevlüt Uysal, İSKİ Genel Müdürü Fatih Turan ile birlikte açıklama yaparak enflasyonla mücadele kampanyası kapsamında konut ve iş yerlerinde su fiyatında yüzde 15 indirim yapma kararı aldıklarını söyledi. Uysal, indirimin 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren geçerli olacağını duyurdu.

Daha sonra İBB Meclisi’nde İSKİ Genel Kurulu gerçekleştirildi. Genel kurulda İSKİ Genel Müdürü Fatih Turan kurumun 2019 bütçesinin 8 milyar 501 milyon 502 bin lira olduğunu açıkladı. Turan bütçenin yüzde 44’ünün yani 3 milyar 745 milyon 655 bin lirasının yatırıma ayrıldığını söyledi.

Muhalefet partileri suya yapılan zamlardan sonra gelen indirimi yeterli görmedi. FOTO – Sözcü
Muhalefet partileri suya yapılan zamlardan sonra gelen indirimi yeterli görmedi. FOTO – Sözcü
“İNDİRİM GERÇEĞİ YANSITMIYOR”

Turan’ın konuşmasının ardından söz alan CHP’li Meclis Üyesi Ülkü Koçar, Sayıştay’ın İSKİ’de belirlediği usulsüzlükleri anlatarak kurumu eleştirdi. Konuşmaların ardından İSKİ gündeminde yer alan raporlar oylandı. Su tarifelerinin belirlendiği ve toplam yüzde 15 indirim teklifinin sunulduğu rapora CHP grubu ret oyu kullandı. İBB CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, su faturalarına her ay enflasyon oranında düzenli olarak zam yapıldığını belirterek “Aslında burada bir indirim yok. İndirim teklifi gerçeği yansıtmıyor” dedi. 2017 yılının ocak ayında su birim fiyatının 4.20, 2018 yılının ocak ayında 4.30 olduğunu aktaran Balyalı, bugün itibari su birim fiyatının 5.27 lira olduğunu söyledi. Yükselen enflasyon nedeniyle aralık ayında bu rakamın 5.38’e çıkacağının tahmin edildiğini ifade eden Balyalı “Ocak 2019’daki birim fiyatı 5.09’a düşecek. İndirim de yapılsa ocak 2018’den bugüne suya zaten yüzde 17 zam yapıldı. Bu mağazaların indirime girmeden önce fiyatlara zam yapıp sonra indirim günleri düzenlemesine benziyor. İSKİ her ay su fiyatlarına arka arkaya zam yaptıktan sonra şimdi indirim yapıyor” diye konuştu. Balyalı Sayıştay raporlarında İSKİ’nin su tarifesini belirleme yöntemini mevzuata aykırı bulduğunu ifade ederek İSKİ’nin içme suyunun maliyetini bile tespit edemeyen bir kurum olduğunu vurguladı. Konuşmaların ardından oylamaya geçildi. Tarifeye ilişkin rapor ve İSKİ bütçesi CHP’nin muhalefeti ile kabul edildi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın