İşçi işveren herkes için 268 lira indirim!

İşte, devlet iş kazalarını en aza indirebilmek için 2019 yılında yeni bir teşviği devreye soktu. Buna göre, işyerinde gerekli önlemleri alarak çalışanını iş kazalarına karşı koruyan işveren, prim indirimiyle ödüllendiriliyor. Son 3 yılda işletmesinde ölümle veya sakatlanmayla sonuçlanan iş kazası olmayan işveren, gelecek 3 yıl işsizlik sigortası primini yüzde 50 daha az ödeyecek. Yani normal […]

 İşçi işveren herkes için 268 lira indirim!

26.05.2021 - 15:35

Güncelleme : 26.05.2021 - 15:35

İşte, devlet iş kazalarını en aza indirebilmek için 2019 yılında yeni bir teşviği devreye soktu. Buna göre, işyerinde gerekli önlemleri alarak çalışanını iş kazalarına karşı koruyan işveren, prim indirimiyle ödüllendiriliyor. Son 3 yılda işletmesinde ölümle veya sakatlanmayla sonuçlanan iş kazası olmayan işveren, gelecek 3 yıl işsizlik sigortası primini yüzde 50 daha az ödeyecek. Yani normal şartlarda yüzde 2 olan işsizlik sigortası işveren payı, teşvik süresince yüzde 1 olarak uygulanacak.

Teşvik kapsamındaki işveren, 2021 yılında brüt asgari ücretli (3.577,5 lira) bir çalışan için her ay 71.55 lira işsizlik primi ödemek yerine 35.77 lira yatıracak. Çalışan asgari ücretten yüksek maaş alıyorsa, işverenin aylık avantajı daha da artacak ve işçi başına 268.31 liraya kadar prim desteği sağlanacak. Örneğin inşaat sektöründe 20 çalışanı olan ve asgari ücret ödeyen işveren, her ay 715.4 lira daha az prim yatıracak. Başka bir sektörde 20 çalışanı olan ve tavan ücret (asgari ücretin 7.5 katı) yani bu yıl için 26 bin 831 lira ödeyen işveren ise aylık 5 bin 366 lira daha az prim yatıracak.

SGK’YA BİLDİRMEK ZORUNLU MU?

Teşvikten yararlanacak olan işverenin ayrıca SGK’ya başvuruda bulunmasının gerekmediğini belirten İsmail Sevinç, tüm iş kazalarının SGK’ya bildirildiğini, dolayısıyla kurumun iş kazası yapmayan şirketleri tespit edebildiğini ve teşvik uygulamasını da otomatik başlattığını söyledi. Ancak teşvikten yararlanırken şartlardan herhangi birinin kaybedilmesi halinde, tekrar faydalanmak için SGK’ya müracaatın zorunlu olduğunu belirten Sevinç, “Başvurular, işveren sisteminden ‘Çok Tehlikeli İşyerleri İçin İşsizlik Sigortası Primi Teşvik Yönetimi’ ekranından yapılabiliyor. Sistem, kontrolün ardından başvuruyu onaylıyor” dedi.