İş Yerinizde Yabancı İşçi Çalıştırabilirsiniz

Ülkemiz kanunları yabancı uyruklu işçilerin firmalarda çalışmalarına izin vermektedir. Burada bazı yasal prosedürün yerine getirilmesi gereklidir.

 İş Yerinizde Yabancı İşçi Çalıştırabilirsiniz

09.03.2018 - 16:33

Güncelleme : 09.03.2018 - 16:33

İş Yerinde Yabancı İşçi Çalıştırma

Ülkemiz kanunları yabancı uyruklu işçilerin firmalarda çalışmalarına izin vermektedir. Burada bazı yasal prosedürün yerine getirilmesi gereklidir. Öncelikle iş yeri sahibi sermayesini kontrol etmelidir. İş yerinin sermaye yeterliliği en son verilerde 100 Bin TL olması aranan bir şarttır. Eğer şirket ihracat yapıyor ise, 250 Bin ABD Doları tutarında en son yıl ihracat yapmış olmalıdır. Diğer bir husus da yıllık cironun 800 Bin TL değerinde olması şartıdır. Şirketinize ortak olan yabancı şirket, izin alacaksa ortaklık sermaye payının %20 den aşağı olmaması gereklidir.

İşveren Açısından Yabancı İşçi

İş yerinizde 1 yabancı işçi istihdam edecekseniz eğer, bu işçinin yanında en az 5 Türk işçi çalışıyor olmalıdır. Bu sayı her 5 yerli işçiye 1 yabancı şeklinde oranlı olarak artırılır. Bu sınırlama ve oran eğlence ve turizm odaklı iş yerlerinde geçerli değildir. İş yerinde çalıştırılacak yabancı işçi izni ancak bu sayılar tutturulursa onaylanmaktadır. Yabancı çalışma izni almak için yapılan başvurunuzun reddedilmemesi için eksiksiz olması gereklidir. Firmamızın size bu konuda yardımcı olması için http://www.yabancipersonel.info/ adresine tıklamanız yeterlidir.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın