İnternetteki Verilerinizi Silmek Mümkün

İnternet kullanımının hızla artması ile yoğun bir çöplük haline gelen sanal alemden bir süre sonra yaptıklarınızdan pişman olabilirsiniz. Fakat son pişmanlık fayda etmez misali sanal alemde kendinizi yok etmeniz oldukça güç, hatta imkansızdır. Hiç ummadığınız bir yerde kendinizden parçalar bulabilirsiniz. Kendinize ait paylaşım, içerik, bilgi öyle hızlı yayılır ki, nerden, neyi sileceğinizi kavrayamaz hale gelirsiniz. […]

 İnternetteki Verilerinizi Silmek Mümkün

02.08.2017 - 0:45

Güncelleme : 02.08.2017 - 0:45

İnternet kullanımının hızla artması ile yoğun bir çöplük haline gelen sanal alemden bir süre sonra yaptıklarınızdan pişman olabilirsiniz. Fakat son pişmanlık fayda etmez misali sanal alemde kendinizi yok etmeniz oldukça güç, hatta imkansızdır. Hiç ummadığınız bir yerde kendinizden parçalar bulabilirsiniz. Kendinize ait paylaşım, içerik, bilgi öyle hızlı yayılır ki, nerden, neyi sileceğinizi kavrayamaz hale gelirsiniz. Bir siteden üyeliğinizi silseniz bile, size o siteden reklam mailleri, geri dön çağrıları gelmeye devam eder. Bu da gösteriyor ki aslında silme işlemi sadece o siteye girişinizi engelliyor, bütün verileriniz o sitenin veritabanında barınmaya devam ediyor.

Sanal alemden herşeyi silemeseniz de justdelete.me sitesi size bazı imkanlar sunuyor. Site aslında url’lerin olduğu bir dizin. DropboxFacebookFoursquare gibi sosyal siteleri kapsayan bu site sayesinde internetten belli oranda kendinizi yok edebilirsiniz.

Justdelete.me sitesi sitelerden geçmişinizi ve verilerinizi silme sürecini kolaydan imkansıza doğru listeliyor. Listeye göre Amazon.com sitesinden silinme süreci oldukça güçken, Paypal’dan silinme süreci daha basit. Pinterest ise, listeye göre imkansızlar arasında.

Geçmişinizi silmek ve kendinizi sanal alemden yok etmek için justdelete.me sitesini ziyaret etmenizde fayda var.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın