İnsan haklarına gösterilen saygı, uygarlık ölçüsüdür

MERSİN Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, insan haklarının, yaşam, barınma ve söz söyleme hakkından bireyin devlet karşısında korunmasına kadar çok geniş bir nefes alanını içinde barındırdığını dile getirerek, “İnsan haklarına gösterilen saygı, toplumların uygarlık derecesinin bir ölçüsüdür” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz, 10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Kocamaz, mesajında, insan […]

 İnsan haklarına gösterilen saygı, uygarlık ölçüsüdür

09.12.2018 - 20:44

Güncelleme : 09.12.2018 - 20:44

MERSİN Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, insan haklarının, yaşam, barınma ve söz söyleme hakkından bireyin devlet karşısında korunmasına kadar çok geniş bir nefes alanını içinde barındırdığını dile getirerek, “İnsan haklarına gösterilen saygı, toplumların uygarlık derecesinin bir ölçüsüdür” dedi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz, 10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Kocamaz, mesajında, insan haklarının özünde yine insan olduğunu belirterek, “BM, insanların huzur, güven ve barış içinde yaşaması, birey ve toplumların temel hak ve özgürlüklerinin güvence altına alınması amacıyla, 10 Aralık 1948 tarihinde İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ni ilan etmiştir. İnsan hakları; yaşam hakkından barınma hakkına ve söz söyleme hakkından bireyin devlet karşısında korunmasına kadar çok geniş bir nefes alanını içinde barındırır. İnsan haklarına gösterilen saygı, toplumların uygarlık derecesinin bir ölçüsüdür” diye konuştu.
Türkiye’nin hoşgörünün sembolü olduğunu ifade eden Kocamaz, şunları söyledi:
“Topraklarında ‘İnsan, yaratılmışların en şereflisidir’ düsturuyla her dilden, her dinden, her renkten insanı kucaklayan Hz. Mevlana gibi bir değeri barındırmış bu vatan, yüzyıllarca sevginin, barışın, kardeşliğin, hoşgörünün sembolü olmuştur. ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ gibi evrensel bir sözün sahibi Şeyh Edebali’nin diyarı olan bu topraklarda, insana hizmeti yürek borcu olarak gören bir belediye olarak insan haklarına büyük önem veriyoruz. Unutmayalım ki, geleceğin mutlu Türkiyesini ve dünyasını kurmak, insan hak ve hürriyetlerine sahip çıkmak, bu uğurda birlikte mücadele etmekten geçmektedir. Bu günün, başta Mersin olmak üzere dünya genelinde tüm kurum, kuruluş ve bireylerin, insan hakları konusunda bilgilendirilmesi ve hak arama bilincinin geliştirilmesine yönelik bir fırsat olarak görülmesi; insan hak ve özgürlüklerinin herkes için tüm yönleriyle korunup hayata geçirildiği bir dünyaya ulaşılması temennisiyle 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nü kutlarım.”

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın