İzmir’de kiralık daire ararken nelere dikkat edilmeli?

  Son yıllarda Türkiye’nin pek çok şehrinden göç alan İzmir, yaşanacak şehirler arasında geliyor. 4 milyonu aşan nüfusuyla en kalabalık şehirlerinden biri olan İzmir, yatırım ve ulaşım projeleriyle dikkat çekiyor.   İlgili Haber Kılınç’a cevap gecikmedi Satılık konut fiyat artışıyla gayrimenkul sektöründe de adından söz ettiren İzmir, gayrimenkul yatırımcılarının ilgi odağında. Satılık ve kiralık daire […]

 İzmir’de kiralık daire ararken nelere dikkat edilmeli?

27.02.2018 - 12:35

Güncelleme : 27.02.2018 - 12:35

 

Son yıllarda Türkiye’nin pek çok şehrinden göç alan İzmir, yaşanacak şehirler arasında geliyor. 4 milyonu aşan nüfusuyla en kalabalık şehirlerinden biri olan İzmir, yatırım ve ulaşım projeleriyle dikkat çekiyor.

 

Satılık konut fiyat artışıyla gayrimenkul sektöründe de adından söz ettiren İzmir, gayrimenkul yatırımcılarının ilgi odağında. Satılık ve kiralık daire arayanların gözde yerlerinden İzmir’in konut piyasası yakından takip ediliyor. Peki, İzmir’de kiralık daire ararken nelere dikkat edilmeli? İzmir kiralık daire fiyatları ne kadar? İşte İzmir kiralık daire fiyatlarına dair merak edilenler…

İzmir’de kiralık daire ararken dikkat edilmesi gerekenler:

Kiralık daire aramadan önce ilk olarak kriterlerinizi belirmelisiniz. Nasıl bir ev istiyorsunuz? Küçük mü, büyük mü? Giriş katında mı yoksa, en üst katta mı yaşamak istiyorsunuz? Tüm bu sorulara yanıt bulup, isteklerinizi şekillendirerek kararınızı vermelisiniz.

-İyi bir araştırma yapmalısınız. Öncelikle fiyat araştırmasıyla işe başlamalısınız. Ardından oturmak istediğiniz kiralık dairenin işyerinize ve sosyal alanlara yakınlığına dikkat etmelisiniz.

– Kiralık daire araştırmasında evi yakından incelemelisiniz. Evde tadilat gerektiren bir durum olup, olmadığını sormalısınız.

-Tutacağınız evin aylık apartman giderlerini öğrenmelisiniz.

-Kira sözleşmesini hazırlarken dikkat etmelisiniz. (Kira tutarı, yıllık kira artış oranı, depozito, masraflar, apartman aidatı, evi teslim alma-teslime etme şekilleri, ödeme zamanı ve evin teslim koşulları gibi detaylar sözleşmede yer almalı.)

İzmir kiralık daire fiyatları ne kadar?

İzmir kiralık ev  fiyatları şehirde yaşamak ve gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenler için oldukça önemli konuların başında geliyor. Zingat.com Bölge Raporu verilerine göre, İzmir şehrinde ortalama 100 metrekarelik bir dairenin kira fiyatı minimum 885 TL, maksimum 1.475 TL arasında belirtiliyor. Şehirde 100 metrekarelik bir dairenin ortalama fiyatı ise 1.180 TL olarak gösteriliyor. İzmir’de ortalama konut metrekare fiyatları 2 bin 671 TL olurken, kiraya verilen bir konutun yatırım geri dönüş süresi bir başka deyişle amortisman süresi 19 yılı buluyor.

Konak kiralık daire fiyatları ne kadar?

Zingat.com Bölge Raporu verilerine göre, İzmir’in konut yatırımında kazandıran ilçelerinden Konak’ta ortalama 100 metrekarelik bir dairenin kira fiyatı 975 TL ile 1.625 TL arasında değişiyor. İlçede 100 metrekarelik bir dairenin ortalama kira fiyatı ise 1.300 TL olarak belirtiliyor. İzmir’in Konak ilçesinde kiraya verilen bir konutun geri dönüş süresi 16 yıl olarak hesaplanıyor.

Tüm İzmir kiralık daireler için tıklayın

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın