İki ay yatacak 100 bin TL alacak!

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi ( NASA), yapay yerçekiminin sağlığa etkisi üzerine önemli bir çalışmaya imza atacak. NASA, bu çalışma için iki ay boyunca otel odasında yatıp, 100 bin TL kazanacak gönüllüler arıyor. Araştırma için yaşları 24 ile 55 arasında olan 12 kadın ve erkek seçilecek. NASA’nın Avrupa Uzay Ajansı’yla birlikte gerçekleştireceği araştırma, Almanya’nın Köln […]

 İki ay yatacak 100 bin TL alacak!

29.03.2019 - 10:37

Güncelleme : 29.03.2019 - 10:37

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi ( NASA), yapay yerçekiminin sağlığa etkisi üzerine önemli bir çalışmaya imza atacak. NASA, bu çalışma için iki ay boyunca otel odasında yatıp, 100 bin TL kazanacak gönüllüler arıyor. Araştırma için yaşları 24 ile 55 arasında olan 12 kadın ve erkek seçilecek. NASA’nın Avrupa Uzay Ajansı’yla birlikte gerçekleştireceği araştırma, Almanya’nın Köln kentindeki Alman Uzay ve Havacılık Merkezi’nde yapılacak.

SON BAŞVURU TARİHİ 24 MAYIS

BBC Türkçe’de yer alan habere göre eylül ayında başlaması planlanan deney için 24 Mayıs’a kadar başvurular kabul edilecek. Başvuru sahiplerinin Almanca bilmesi gerekiyor. Seçilecek kişiler, yemek yeme dahil her şeyi yatarak yapacak. NASA uzmanları, odada televizyon izleyebilecek ve kitap okuyabilecek kişilerin sıkılmamaları için kendilerine bir hobi bulmaları tavsiyesinde bulundu.

BİR YATAKTA 60 GÜN

Araştırma için seçilen kişiler merkezde, alışma ve rehabilitasyon devreleri dahil toplam 89 gün geçirecek. Gönüllüler, uzay mekiğindeki astronotlar gibi aşağı doğru altı derece eğimli olan yatakta ayakları baş hizasından biraz yukarıda olacak şekilde 60 gün yatacak.

TESTLERDEN GEÇİRİLECEK

Gönüllüler iki gruba ayrılacak. Bir grup, yapay yerçekimi odasına benzer bir odada yapılacak testlere tabi tutulacak. Testler, gönüllülerin santrifüj odasında yatarken dakikada 30 kez döndürülmesini de içeriyor. Bu testler boyunca hastaların idrak yetenekleri, kas güçleri, denge, kalp ve damar fonksiyonları kontrol edilecek. Santrifüj testine tabi tutulan kişilerin sonuçları diğer odalardaki kişilerin değerleriyle kıyaslanacak.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın