İç cephe boyası nedir? İç cephe boya nasıl kullanılır?

İç cephe boyası herhangi bir yapının iç cephesini boyamak için kullanılan ürünlerdir. Yapılarına göre değişkenlik gösteren iç cephe boya türleri sentetik bazlı boyalar ile su bazlı boyaların kendi içlerinde performansları ve taşıdığı özellikler de farklılıklar göstermektedir. İç cephe boya türlerinin özellikleri nelerdir? Nefes alma özelliği olan su bazlı iç cephe boyaları ile nefes alma gibi […]

 İç cephe boyası nedir? İç cephe boya nasıl kullanılır?

08.04.2019 - 12:14

Güncelleme : 08.04.2019 - 12:14

İç cephe boyası herhangi bir yapının iç cephesini boyamak için kullanılan ürünlerdir. Yapılarına göre değişkenlik gösteren iç cephe boya türleri sentetik bazlı boyalar ile su bazlı boyaların kendi içlerinde performansları ve taşıdığı özellikler de farklılıklar göstermektedir.

İç cephe boya türlerinin özellikleri nelerdir?

Nefes alma özelliği olan su bazlı iç cephe boyaları ile nefes alma gibi bir özelliği bulunmayan sentetik bazlı boyalar istek ve ihtiyaçlara göre seçilerek kullanılabilir. Su bazlı boyalar ise nefes alma özelliğinin yanında aynı zamanda duvarlarda oluşan alakile etkisine karşı sentetik bazlı boyalarla kıyaslandığından oldukça dirençlidir.

Sentetik bazlı iç cephe boyalar ise su bazlı boyalarla karşılaştırıldığında silinmeye karşı oldukça dirençlidir. Ancak bu avantajına karşın sentetik bazlı boyaların dezavantaj olarak görülebilecek bir özelliği olan sararma ihtimali mevcuttur. Sentetik esasına sahip iç cephe boyalarının bir diğer avantajı da görünüm açısından mat, yarı mat ve parlak olmak üzere üç ana seçenek sunmalarıdır. Ancak su bazlı boyalarda genellikle sadece mat ve yarı mat seçenekleri mevcuttur.

Su bazlı boya ya da sentetik bazlı boya seçimi nasıl yapılır?

İç cephe boyalarının renklendirme özelliği için kullanılan organik pigmentler dış cephelerde kullanılması durumunda özelliğini yitirebilmektedir. Dış cephe boya ihtiyaçları için içerisinde gerekli maddeleri bulundurmayan iç cephe boyalarının bu yüzeylerde kullanılması renk bakımından çok büyük dezavantajlara sebep olmaktadır.

Organik lateksin de dahil olduğu en düşük uçuculukta organik maddeleri içeren iç cephe boyalarını uygulanacak yüzeyin yapısına ve dış faktörlerden etkilenmesine bağlı olarak su bazlı ya da sentetik olarak doğru seçmek çok kritik bir öneme sahip. Bazı yüzey ve ortamlarda su bazlı boyalar avantajlı olurken bazılarında ise sentetik bazlı boyalar daha kullanışlı olabilecektir.

İç cephe boya fiyatları ne kadar?

Her boya ürününde olduğu gibi iç cephe boyalarında da fiyatlar miktar, renk, kalite, baz ve benzeri bir çok etkene göre değişkenlik göstermektedir. En güncel iç cephe boya fiyatları öğrenmek için BiBoya gibi internetten online boya ve ilgili malzemeleri satın alabileceğiniz sitelerden faydalanabilirsiniz.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın