Huawei’den yeni Android kararı

Huawei, üzerinde çalıştığı HarmonyOS’un Android’i geçeceği hakkındaki iddialı sözlerinden ve tavrından sert bir dönüş yapmış gibi görünüyor. Firmanın gelecekteki telefonlarında HarmonyOS’a yer vereceği inanılıyordu, ancak Android’i kullanmaya devam edeceği anlaşıldı. Intel’e kötü, AMD’ye iyi haber Huawei’nin Global Medya ve İletişim bölümünün başkanı Joy Tan, web sitesi MyDrivers’a yaptığı bir açıklamada “Android işletim sistemi karşısında rakip […]

 Huawei’den yeni Android kararı

24.10.2019 - 17:34

Güncelleme : 24.10.2019 - 17:34

Huawei, üzerinde çalıştığı HarmonyOS’un Android’i geçeceği hakkındaki iddialı sözlerinden ve tavrından sert bir dönüş yapmış gibi görünüyor. Firmanın gelecekteki telefonlarında HarmonyOS’a yer vereceği inanılıyordu, ancak Android’i kullanmaya devam edeceği anlaşıldı.

Intel’e kötü, AMD’ye iyi haber

Huawei’nin Global Medya ve İletişim bölümünün başkanı Joy Tan, web sitesi MyDrivers’a yaptığı bir açıklamada “Android işletim sistemi karşısında rakip olacak bir işletim sistemini yapmak, yıllar sürecektir,” dedi.

Çinli firma henüz ekran görüntüsü bile olmayan işletim sisteminden “yakında çıkacak” diye bahsetmişti. Ancak işletim sistemini bir kenara koyarsak, kapsamlı bir yazılımın bile kapalı kapılar ardında bu kadar çabuk hazır olmayacağını söylemiştik.

Sözlerine devam eden Tan, bugün çok fazla Android kullanıcısı olduğunu ve bu kullanıcı kitlesini HarmonyOS’a taşımaya çalışmakla uğraşmayacaklarını belirtti. Statista’nın verilerine göre 2018 itibariyle dünya çapındaki tüm telefonların yüzde 88’i, Android kullanıyor.

Huawei, yeni bir işletim sistemi geliştirmek yerine Google Mobil Hizmetleri (GMS) için bir alternatif geliştirmek, kendi temel uygulamalarını sunmak istiyor. Firma, Google Maps, Chrome ve Gmail gibi uygulamaların alternatiflerini sunabilir ancak bu uygulamalar ilk günden Google’ın uygulamaları kadar iyi olmayacaktır. Burada en önemli sorun ise Huawei’nin Play Store’a bir alternatif sunmasının zor olması.

Firma, rakip bir uygulama mağazası geliştirebilir ancak bu mağazanın güçlü olabilmesi için çok sayıda geliştiriciyi ikna etmesi gerekecektir. Bu ise bolca zaman ve paranın harcanması anlamına geliyor.

Önceki HaberQHD ve HDR Destekli AOC AG273QX Geliyor! Sonraki HaberOLED TV’ler Düşük Mavi Işık İle Gözleri Koruyor

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın