Hidrolik Pres Makinaları

Hidrolik presler Pascal prensibiyle çalışan preslerdir. Kapalı bir kaptaki sıvıya dışarıdan uygulanan bir basınç kuvveti kap içerisinde sıvının, kabın her noktasına eşit şekilde iletilmesini sağlar. Bu durum Pascal prensibiyle açıklanmıştır. Su cenderesi, U boruları, sıvılı barometre, hidrolik fren sistemi gibi Pascal prensibiyle çalışan hidrolik presler makinelerinin içerisindeki yağ pompalarının sisteme basınç ile yağ göndermesi yoluyla […]

 Hidrolik Pres Makinaları

03.07.2019 - 16:38

Güncelleme : 03.07.2019 - 16:38

Hidrolik presler Pascal prensibiyle çalışan preslerdir. Kapalı bir kaptaki sıvıya dışarıdan uygulanan bir basınç kuvveti kap içerisinde sıvının, kabın her noktasına eşit şekilde iletilmesini sağlar. Bu durum Pascal prensibiyle açıklanmıştır. Su cenderesi, U boruları, sıvılı barometre, hidrolik fren sistemi gibi Pascal prensibiyle çalışan hidrolik presler makinelerinin içerisindeki yağ pompalarının sisteme basınç ile yağ göndermesi yoluyla çalışır.

Hidrolik pres makine sistemin motorundaki elektrik enerjisiyle çalışan bu pompalar yağ basıncı sağladığında bu yağ sistem içerisindeki yön denetim valfleri ve basınç ayarı düzenleyicileri ile kontrol edilerek silindirleri doğrusal hareket ettirir, silindirlere bağlı olan mekanizmayı aşağı yukarı hareket ettirir. Özetle yağ basıncıyla çalışan hidrolik presler bu basınç ile pistonların hızlarını ve basınçlarını kontrol ederek içerisindeki malzemeye şekiller verir.  Çok yüksek tonajlarda sıkıştırma kuvveti sağlayabilen hidrolik presler formlama, kalıplama, saclara şekil verme, kıvırma ve düzleme işlemi yaparlar.

Mekanik presler gibi tek veya çift tesirli türleri bulunur. Gövde yapılarına göre açık gövde ve kapalı gövde olarak sınıflandırılırlar. Hidrolik pres makineleri iş kazalarının en yoğun yaşandığı devasa makinelerdir. Bu makinelerde üretilen ve günlük hayatta kullandığımız araba kapıları, radyatör panelleri, tüpler, tencereler, çanak antenler gibi pek çok ürün bulunur. Hidrolik presler daha küçük motorlar ile çalışabildiğinden mekanik preslere göre daha avantajlıdır. Uygulanan basınç kuvveti stabildir. Bu sebeple preslerin hızının ayarlanması daha kolaydır. Hidrolik pres makineleri ağaç sektörü, otomasyon, sanayi ve ambalaj sektörü gibi pek çok alanda üretim yapan fabrikaların kullandığı çok büyük makinelerdir.

https://hipsanpres.com

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın