Hatay İlinin Din Işığını Yansıtan Çifte Minare

    Din, insanların yaşayış biçimlerinin nasıl olması gerektiği, neler yapması gerektiği ile ilgili öğütler veren toplumsal bütünün tüm alana yayılmasını içeren konuların tamamıdır. Fakat her yerde din ile ilgili doğru bilgiler yer almamaktadır. Bu doğru bilgileri edinebileceğiniz yerlerden biri ise Büyük Hatay Kız Kuran Kursu olarak bilinmektedir. Geçmişten günümüze tüm din ve Kuran içeriklerini […]

 Hatay İlinin Din Işığını Yansıtan Çifte Minare

12.07.2021 - 13:42

Güncelleme : 12.07.2021 - 13:42

 

 

Din, insanların yaşayış biçimlerinin nasıl olması gerektiği, neler yapması gerektiği ile ilgili öğütler veren toplumsal bütünün tüm alana yayılmasını içeren konuların tamamıdır. Fakat her yerde din ile ilgili doğru bilgiler yer almamaktadır. Bu doğru bilgileri edinebileceğiniz yerlerden biri ise Büyük Hatay Kız Kuran Kursu olarak bilinmektedir. Geçmişten günümüze tüm din ve Kuran içeriklerini doğrudan anlatımla öğretici bir şekilde bireylere yansıtmaktadır.

 

Hatay Kız Kuran Kursunun Sağladığı Olanaklar Nelerdir?

 

Karabağlar Müftülüğüne bağlı Hatay Kuran kursu, öğrencilerine birçok eğitim vererek hayata ve ibadete hazırlamaktadır. Eksiksiz ve doğru bilgiler ile direk eğitimle birçok bireyin ilgisini çeken Kuran kursu oldukça sık bir şekilde tercih edilmektedir. Arapça, İngilizce ve kültür eğitimi, Hafızlık eğitimi, Hafızlık hazırlık eğitimi, yeterlilik ve Tasavvuf musikisi eğitimleri ile hizmet verilmektedir. 1981 yılından itibaren Hafızlık eğitimi veren kurum 10 kişilik sınıflarda eğitim göstermektedir. 40 yıl süren deneyim, Hoca hanım ve Belletmen kadrosu ile tam eğitim verilmektedir. Ayrıca çifte minare sitesinden bağış yapabilme imkanınız da bulunmaktadır.

 

Yapılan Çeşitli Etkinlikler ve Hazırlık Eğitimleri

 

Hafızlık hazırlık bölümünde, Diyanet İşleri Başkanlığının belirlediği müfredat ile eğitim verilmektedir. Ayrıca açık lise öğrenimi görmekte olan öğrencilere destek amacıyla yabancı dil ve kültür dersleri eğitimi de verilmektedir. Bu eğitimlerden apayrı olarak Tasavvuf Musikisi oluşturup Bendir, Ney gibi müzik aletlerinin öğretimi de gerçekleştirilmektedir. Tüm dini ve milli bayramlarda ise özel olarak hazırlanan programlara uyularak kutlama gerçekleştirilmektedir. Tüm bu programlamanın dışında ise öğrencilerin rahatlaması, eğlenceli vakit geçirmesi ve daha iyi öğrenim sağlaması adına geziler düzenlenmektedir. Bu gezilerde camiler, dini tarihi olan yerler ve birçok güzellikte mekanlara gezi yapılmaktadır.

 

Sınıf İçleri Düzeni Yatakhane ve Yemekhane Durumu Nedir?

 

Öğrencilerin rahat etmesi adına her sınıf 10 kişilik olarak belirlenmiştir. Her sınıf, yatakhane ve yemekhane düzenli olarak dezenfekte edilip Covid-19 tedbirlerine uyumlu bir şekilde temizlenmektedir. Yatakhanede yatak sayısı oldukça fazla olduğundan yer sıkıntısı asla yaşanmamaktadır. Yemekhanede ise yemekler öğün öğün çıkmaktadır.

 

Nasıl Ulaşılır?

 

Hatay Kuran kursuna 0232 243 22 23 numaralı telefondan ulaşabileceğiniz gibi, iletisim@cifteminare.org mail adresinden de ulaşım sağlayabilirsiniz. Kurban bağışlarınızı da bu adresle https://www.cifteminare.org/   iletişime geçerek halletme imkanınız bulunmaktadır.