Hasta Yatakları Tek Model midir?

Hasta Yatakları Tek Model midir? Hasta yatakları tek model değildir. Hasta yataklarında, hastalıkların türlerine göre tasarlanmış, kişilere özel üretilmiş, farklı özelliklere sahip hasta yatakları bulunur. Bu özellikler arasından rahatlıkla hasta kişiye, uygun olan yatak seçilerek hastanın hızlı iyileşmesi sağlanabilir. Hasta yatağı modellerinin çeşitlerinin bulunması kişilerin her zaman için yararına olmuştur. Her hasta yatağı modelinde, özellikler değiştiği […]

 Hasta Yatakları Tek Model midir?

29.12.2021 - 11:40

Güncelleme : 29.12.2021 - 11:40

Hasta Yatakları Tek Model midir?

Hasta yatakları tek model değildir. Hasta yataklarında, hastalıkların türlerine göre tasarlanmış, kişilere özel üretilmiş, farklı özelliklere sahip hasta yatakları bulunur. Bu özellikler arasından rahatlıkla hasta kişiye, uygun olan yatak seçilerek hastanın hızlı iyileşmesi sağlanabilir.

Hasta yatağı modellerinin çeşitlerinin bulunması kişilerin her zaman için yararına olmuştur. Her hasta yatağı modelinde, özellikler değiştiği için kişilerin kendilerine uygun bir hasta yatağı bulması zorlu değildir.  Tüm özellikleri öğrenmek, hastaya en uygun olanını seçmek için önce kısa bir araştırma yapmanın faydası vardır.

Hasta Yataklarının Etkisi Nedir?

Hasta yataklarının etkisi oldukça fazladır. Sağlık üzerinde olan etkisine bakılacak olduğunda kişilerin iyileşmesine katkı sağlar, yeni yatak yaralarının oluşmasının önüne geçer, kişilerin yere düşme riski gibi durumlarının ortadan kalkmasını sağlar, bakıcılara oldukça kolaylık sağlar, hastanın evinde hissetmesini sağlar, konforunu devam ettirir.

Hasta yataklarının özellikle yaralar üzerinde de etkisi çok fazladır. Normal yataklarda hasta hareket etmekte ve ettirilmekte zorluk yaşadığı için yatak yarası oluşma riski, aynı zamanda yatak yarası varsa da yaranın ilerlemesi riski oldukça fazladır. Hasta yataklarında kolay bir şekilde hasta hareket ettirilir, daha steril bir ortam yaratılır. Bu sayede hasta bireylerde yatak yarası oluşumunun önüne geçilir. Bu sebeplerden ve hastanızın rahat etmesi açısından bütün hasta yatağı çeşitlerine Hürriyet Medikal sitemizden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Hasta Yataklarının Temizliği

Hasta yataklarında, hastanın sağlığını korumak için önemli bir adımda temizliktir. Hasta yatağı her zaman için temiz tutulmalı ki herhangi bir şekilde hastaya mikrop bulaşma riski olmasın. Bu yüzden hasta yataklarını ilk edindiğiniz anda, kirlendiğinde ve belirli sürelerle yatakları steril etmeniz gerekir. Bu steril işleminde en önemli adım sıcak su ile gerçekleşir. Kimyasal maddeler özellikle hastaya zarar vereceğinden dolayı tercih edilmemelidir.

Sadece çarşaf temizliği ile yatak temizliği sağlanmamaktadır. İçerisinde bulunan rahatlıkla çıkabilen sünger de temizlenmeli. Aynı zamanda hastanın üzerine yattığı alan da silinerek steril hale getirilmelidir. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra odanın da temizliğini sağlayarak hastanızın sağlığını koruyabilirsiniz. Hasta yatağı kiralama ve satın alma işlemlerinizde bu temizlikleri gerçekleştirebilirsiniz.

Hasta Yatakları İle Normal Yatakları Birbirinden Ayıran Özellikler

Hasta yataklarını normal yataklardan ayıran ilk özellik tasarımıdır. Hasta yatakları küçük özellikler ile büyük konfor sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Örnekle; tekerlerde bulunan fren tasarımları hasta yatağının sürekli kımıldamasının önüne geçerek hastanın rahatını sağlar. Kumanda tasarımı ve özellikleri sayesinde hasta kendisi de yatağını kolay bir şekilde hareket ettirebilir.

Hasta yataklarını normal yataklardan ayıran önemli bir diğer özellik ise motor sistemidir. Motor sistemi ile birlikte yatak kolay bir şekilde hareket ettirilir.  Bu gibi özelliklerin tamamı ile hasta yatakları normal yataklardan ayrılır. Sizlerde hasta yataklarının tamamına güvenilir bir şekilde Hürriyet Medikal sitesinden ulaşabilirsiniz.