Halı Sahalarda Kullanılan Sentetik Çim Özellikleri

Sentetik çim özellikleri itibariyle ham maddesi petrol olan, kauçuk granül dolgulu içeriğe sahip polietilen yani plastik malzemeden oluşturulan ipliklerin dokunmasıyla meydana gelir. Doğal çimin oluşturulması ve yapısının korunmasının zor olması ve sulanma, bakım gibi giderlerinin maliyetli olmasından dolayı yerine alternatif olarak geliştirilmiş ve çoğunluğu spor tesisleri olmak üzere kullanılmaya başlanmıştır.  Görsel yönden de oldukça başarılı […]

 Halı Sahalarda Kullanılan Sentetik Çim Özellikleri

18.10.2019 - 19:11

Güncelleme : 07.11.2019 - 19:13

Sentetik çim özellikleri itibariyle ham maddesi petrol olan, kauçuk granül dolgulu içeriğe sahip polietilen yani plastik malzemeden oluşturulan ipliklerin dokunmasıyla meydana gelir.

Doğal çimin oluşturulması ve yapısının korunmasının zor olması ve sulanma, bakım gibi giderlerinin maliyetli olmasından dolayı yerine alternatif olarak geliştirilmiş ve çoğunluğu spor tesisleri olmak üzere kullanılmaya başlanmıştır.

 Görsel yönden de oldukça başarılı olan sentetik çim, ömrü düzenli bakımı yapılır ise 10 yıl süreyle hizmet verebilmektedir. Sentetik çim özellikleri itibariyle ham maddesi petrol olan, kauçuk granül dolgulu içeriğe sahip polietilen yani plastik malzemeden oluşturulan ipliklerin dokunmasıyla meydana gelir. İstenilen ölçülerde üretilebilmektedir.

 FİFA’nın 2004-2005 sezonuyla birlikte aldığı karar ile UEFA düzeyindeki maçlarında dahil olduğu futbol sahalarında sentetik çim kaplanmasını ve sentetik çim sahalarda oynanmasını onaylamıştır.

Halı Saha Sentetik Çim Özellikleri

Doğal çimin sağlamış olduğu imkanları yerine getiriyor olmalıdır. Top yüzey üstünde kısıtlanmadan hareket edebilmektedir. Daha az kaygan olması ile sporcunun performansını olumlu yönde etkilemekte ve sakatlanmaların aza inmesine olanak sağlamaktadır.

Aydınlatmalardan ve doğal ışık kaynaklı oluşabilecek parlamalar yüzey üstünü engellememektedir. Yüzey çimi mattır. Yapısını her zaman koruyabilmektedir.

Doğal çim yüzeyi 2-3 saatten fazla kullanımda sorun yaratabilmektedir. Sentetik çim ise tüm hava koşullarına uygundur. Aşırı sıcak ve soğuk havalara dayanıklıdır. Sentetik çimde bulunan UV ışığına karşı duyarlı yapı uzun süre renginin korunmasını sağlar.

Doğal çimin su tutma özelliğinin sentetik çimde olmaması sayesinde su birikintileri oluşmamakta drenaj delikleri sayesinde ise yağmur sularının ve ya temiz suyun saha yüzeyinden tahliyesinin kolay bir şekilde yapılmasına olanak sağlar. Kokusuzdur. Geri dönüşüme uygun olması sayesinde ise çevreye zarar vermemektedir.

DizaynSpor.com sitesinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.