Fren Balatalarının Özellikleri

Fren Balatalarının Özellikleri Günümüzde kullanılan motorlu araçların her birinde mutlaka yer alan ve gerek araç ve gerekse sürücü ve yolcuların can güvenliği açısından son derece hayati önem taşıyan fren sistemi ve balataların özellikleri ve üretimleri hakkında bilgi alacaksınız. Tüm şoförler, kullandıkları araçlarda mutlaka fren yapar ve hatta şoförlüğe yeni başlayanlar neredeyse en çok freni kullanırlar. […]

 Fren Balatalarının Özellikleri

20.12.2021 - 7:44

Güncelleme : 20.12.2021 - 7:44

Fren Balatalarının Özellikleri

Günümüzde kullanılan motorlu araçların her birinde mutlaka yer alan ve gerek araç ve gerekse sürücü ve yolcuların can güvenliği açısından son derece hayati önem taşıyan fren sistemi ve balataların özellikleri ve üretimleri hakkında bilgi alacaksınız. Tüm şoförler, kullandıkları araçlarda mutlaka fren yapar ve hatta şoförlüğe yeni başlayanlar neredeyse en çok freni kullanırlar.

Söz konusu fren sistemi bu kadar önemli iken onunu özeliklerini, balata ve işlevini de bilmek gerekiyor. Fren balataları İmalatı hakkında merak ettiğiniz her şeyi siteden bulabilirsiniz. Tüm bilgi ve merak edilenler için pwrbalata.com sitesini ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

Fren pedalına basıldığı anda devreye girecek olan balata sürtünme yoluyla aracı durdurmaya yarar. Balatalar tamamen mekanik bir yapıya sahip olup, kampana denilen parçalar sayesinde aracı durdurur. Motorlu araçlar için fren balatalarının imalatı vazgeçilmezdir. Bunun için de fren balataları imalatı konusunda son derece hassas olunmalıdır.

Sürücü aracı durdurmak veya fren yapmak isterse elbette fren pedalına basacaktır. Bu itme, fren balatalarının kampanaya sürtünmesine neden olur ve sürtünmenin doğal bir sonucu olarak kampana dönmekte zorlanır ve zamanla motoru frenler. Tekerlek sisteminde çalışan sönümleme elemanı pedala basıldığında aracın hızını düşürdüğü için bir tür yumuşama işlemi gerçekleşir. Fren balataları imalatı ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi pwrbalata.com’ da bulabilirsiniz.

Fren Balatalarının İşlevleri Nelerdir?

 

Aracın fren sistemi, sadece bir değil, birkaç mekanik yapının bir araya getirilmesiyle oluşturulmuştur. Bu sistemde büyük rol oynayan fren balatalarının en önemli işlevi, bir yandan aracı sürtünme yoluyla frenlemek, diğer yandan da sürtünmeden kaynaklanan aşınmayı en aza indirmektir.

Yani kaliteli bir şekilde üretilen balatalar kullanım sırasında hemen yıpranmaz ve uzun süre kullanılabilir. Kaliteli bir balata mutlaka böyle olmalı. Tabii ki, sürtünme kuvvetine ve süresine bağlı olarak balataların zamanla aşınması ve kendi kendine yok olması beklenmelidir.

Balatanın çok iyi performans göstermesi ve aracı istendiğinde durdurması için, sürtünmenin de çok güçlü olmaması önemlidir, tabi bunu yaparken de ısınmaya karşı korunaklı halde üretilmelidir. Bu konuda yeterli bilgi almak için pwrbalata.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca fren balatalarının tamir ve üretiminde kalınlık, kanal açma, taşlama ve delme gibi işlemlerin hassasiyet gerektirdiğini bilmek lazımdır. İyi üretilmiş balata aracın kontrolünde yüzde yüz güvence sağlar.

https://www.pwrbalata.com/ana-sayfa/