Firari FETÖ Savcıları İçin Almanya’ya Nota Verildi

Fetullahçı Terör Örgütü üyeleri eski savcılar Celal Kara ve Zekeriya Öz kaçtıkları Almanya’dan iadeleri için Türkiye çalışma başlattı. Bir dönemin ünlü savcıları Zekeriya Öz ve Celal Kara 17-25 Aralık operasyonlarının ardından haklarında yakalama kararı verilmesi üzerine Gürcistan üzerinden ülkeden kaçmış ve oradan da Hollanda üzerinden Almanya’ya geçtikleri tespit edilmişti. Uzun süredir firari durumda olan iki […]

 Firari FETÖ Savcıları İçin Almanya’ya Nota Verildi

27.09.2016 - 3:55

Güncelleme : 27.09.2016 - 3:55

Fetullahçı Terör Örgütü üyeleri eski savcılar Celal Kara ve Zekeriya Öz kaçtıkları Almanya’dan iadeleri için Türkiye çalışma başlattı.

Bir dönemin ünlü savcıları Zekeriya Öz ve Celal Kara 17-25 Aralık operasyonlarının ardından haklarında yakalama kararı verilmesi üzerine Gürcistan üzerinden ülkeden kaçmış ve oradan da Hollanda üzerinden Almanya’ya geçtikleri tespit edilmişti. Uzun süredir firari durumda olan iki eski savcı için Türkiye bazı diplomatik girişimlerde bulunsa da Almanya’nın tavrı nedeniyle sonuç alamamıştı.

Şike davası, Ergenekon davası gibi önemli davalara bakan, bir çok insan suçsuz yere yıllarca cezaevinde yatmasına neden olan ve FETÖ üyesi oldukları tespit edilen eski savcılar için Berlin Büyükelçiliği’miz Almanya Dışişleri Bakanlığı’na nota vererek firari savcıların Freiburg kentinde oldukları iddialarının araştırılmasını istedi. Yerlerinin tespit edilmesi halinde yakalanarak Türk makamlarına teslim edilmesi istenen notaya Alman yetkililer henüz yanıt vermezken, firari savcıların Freiburg’da görüldüklerine dair ciddi bilgileri olduğu dile getirildi.

İsviçre ve Fransa sınırında olan bu kenti Öz ve Kara’nın özellikle seçtiği, iadeleri söz konusu olduğunda iki ülkeden birine geçme ihtimalleri olduğu da gelen iddialar arasında.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın