Fenerbahçe Spor Kulübü Ne Zaman Kuruldu?

Fenerbahçe Spor Kulübü, II. Abdülhamit’in matbaa çalışmalarının devam ettiği yıllarda futbol oynamayı seven Türk gençler tarafından kuruldu. Fenerbahçe resimleri gördüğümüz her yerde ilk olarak aklımıza gelen renklerin geçmişi aslında daha farklıdır. Fenerbahçe Spor Kulübü, İstanbul’da Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti olan ve gelişmesi için önemli bir yer olan Kadıköy’de kuruldu. 1800’lerin sonunda, futbol Kadıköy’ün sıkça oynadığı ve […]

 Fenerbahçe Spor Kulübü Ne Zaman Kuruldu?

07.04.2019 - 12:06

Güncelleme : 07.04.2019 - 12:06


Fenerbahçe Spor Kulübü, II. Abdülhamit’in matbaa çalışmalarının devam ettiği yıllarda futbol oynamayı seven Türk gençler tarafından kuruldu. Fenerbahçe resimleri gördüğümüz her yerde ilk olarak aklımıza gelen renklerin geçmişi aslında daha farklıdır.

Fenerbahçe Spor Kulübü, İstanbul’da Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti olan ve gelişmesi için önemli bir yer olan Kadıköy’de kuruldu. 1800’lerin sonunda, futbol Kadıköy’ün sıkça oynadığı ve dikkatini çektiği bir oyundu. Ancak, baskı yönetiminin yoğun olduğu bir zamanda, bu spor İstanbul’daki İngiliz ve azınlık gruplarıyla çeşitli nedenlerle çok fazla dillere gelemiyordu.

Moda’da yaşayan Giraud, Charnaud,La Fontaine, Armitage, Armut, Whittall gibi İngiliz aileler, bu oyunu Moda’nın boş topraklarında futbol oynamaya başladıklarında uzun süre Bornova’da oynamaya başladı. Bunun temel nedeni, İzmir’in Osmanlı devletinin başkenti İstanbul’dan çok uzak olmasıdır.

Futbol Kulübü’nün 1894 yılındazmir’de kurulmasıyla, İstanbul’un İzmir ile futbol macerası başlamış oldu. 1897’de İngiliz, Yunan ve Ermeni gençleri La Football Association adında bir İngiliz futbol takımı oluşturdular. Bu takım genellikle İstanbul’a gelen İngiliz denizcilerle karşılıklı olarak oynanıyordu. Futbol Federasyonu futbol yarışmalarını geniş bir izleyici kitlesi ile düzenlemekteydi. Yani futbol çok eski zamanlardan beri var olan bir spor dalıdır.

Siyah Çoraplıların Kuruluşu Nedir?

Sultan II. Abdulhamid’in devleti korumayı amaçlayan sert ve baskın politikaları, Türk gençliğinin futbol oynamasına ve azınlıklar gibi takımlar oluşturmasına izin vermedi. Hükümetin yönetildiği dönemde, tahsilat gerektiren olaylar yasaklandı. Gençlerin azınlıkları Türk gençliği Kadıköy’ün çayırlarında özgürce koşuyordu, ancak yeterli bir düzeyde istedikleri eğlenceyi bulamıyorlardı. Bu durum, Kadıköy’de yaşayan Türk gençliğinin hırs ve arzularını körüklemekten başka bir şey değildi. Günümüzde Galatasaray resimleri yanında gördüğümüz zaman yanında kardeş ve ezeli rakip Fenerbahçe’yi de görürüz. Aslında geçmişinde çok mücadeleler görmüştür.

İlk Kuruluş Kimlere Ait?

Fuat Hüsnü (Kayacan), Reşat Danyal, Mehmet Ali ve arkadaşları, tüm cezaları göze alarak, bir futbol takımı oluşturdular. Bu, Siyah Çoraplılar Futbol Kulübü adı verilen Türk gençleri tarafından oluşturulan ilk futbol kulübüdür. İstihbarat ve devlet muhabirleri tarafından yakalanmamak için çalışmalar ilk başlarda gizli ele alınmıştı.

Takım ismi ile uyumlu olması adına kırmızı üniforma üzerine siyah çoraplarla uyumlu bir forma yapıldı ve futbol kulübüne bir ciddilik kazandırıldı. 1899’da kurulan Siyah Çoraplılar oyuncuları ne yazık ki ilk futbol maçında hapse atıldı ve Black Stockings futbol takımı onlarla ilgilendi.

Fenerbahçe Ne Zaman Doğuyor?

1899’da, Black Stockings takımının oluşturulmasında rol oynayan gençlik Kadıköylü genç erkekler, 1902 yılında Kadıköy futbol takımını kurdu. Ancak bu futbol takımının sonu da yine Siyah Çoraplılar ile aynı oldu. İkinci kez takım kapatıldı. Kadıköylü Türk gençliği korkutulmadı ve Fenerbahçe futbol kulübü tarafından oluşturulan ilk genç oyuncuların katılımında kurulan kulüp 1907’de kuruldu. İşte Fenerbahçe bu günlere Siyah Çoraplılar Kulübü’nden gelmiştir. Tıpkı FB gibi Beşiktaş resimleri ardında da gizemli gerçekler olabilir.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın