F Klavye İçin Yeni Standart Hazır!

F Klavyedeki tuş isimlerine Türk Standardları Enstitüsü (TSE) tarafından hazırlanan standartlar ölçüsünde Türkçe isimler getiriliyor. TSE tarafından kabul edilen ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından açıklanan standarda göre bundan sonra F klavyelerde delete adlandırması yerine sil, enter yerine giriş ve print screen yerine de ekranı kopyala ifadeleri yer alacak. Yeni “F Klavye […]

 F Klavye İçin Yeni Standart Hazır!

31.08.2015 - 13:22

Güncelleme : 31.08.2015 - 13:22

F Klavyedeki tuş isimlerine Türk Standardları Enstitüsü (TSE) tarafından hazırlanan standartlar ölçüsünde Türkçe isimler getiriliyor.

TSE tarafından kabul edilen ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından açıklanan standarda göre bundan sonra F klavyelerde delete adlandırması yerine sil, enter yerine giriş ve print screen yerine de ekranı kopyala ifadeleri yer alacak.

Yeni “F Klavye Standartı”nın TSE tarafından kabul gördüğünü ve klavyedeki bütün ingilizce isimlerin Türkçe olduğunu belirten Bakan Işık, yeni revizyonların da yolda olduğunu belirtti.

1975 yılında hazırlanan F klavye şimdiye kadar iki kez revize edilmişti. Bakan Işık yaptığı açıklamada yeni neslin Türkçe kullanımında olumlu etki yapacağını ve Türkçe’nin yerinde kullanılması için önemli bir adım olduğunu belirtti.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın