Exynos 9820 duyuruldu!

Samsung bugün en yeni amiral gemisi işlemcisi olan Exynos 9820 çipsetini resmi olarak duyurdu. Özellikleri ve mimarisiyle oldukça dikkat çeken işlemci, 7nm üretim teknolojisiyle üretilen Apple A12 Bionic ve Kirin 980 işlemcisine doğrudan rakip olarak piyasaya sürülecek. Açıklanan resmi detaylara baktığımızda yeni nesil Samsung Exynos yonga seti, önceki nesil modellere kıyasla yüzde 50 oranda daha […]

 Exynos 9820 duyuruldu!

14.11.2018 - 20:51

Güncelleme : 14.11.2018 - 20:51

Samsung bugün en yeni amiral gemisi işlemcisi olan Exynos 9820 çipsetini resmi olarak duyurdu. Özellikleri ve mimarisiyle oldukça dikkat çeken işlemci, 7nm üretim teknolojisiyle üretilen Apple A12 Bionic ve Kirin 980 işlemcisine doğrudan rakip olarak piyasaya sürülecek.

Açıklanan resmi detaylara baktığımızda yeni nesil Samsung Exynos yonga seti, önceki nesil modellere kıyasla yüzde 50 oranda daha iyi bir performans sergiliyor.

Yeni nesil işlemci Nöral İşletim Ünitesi ile karşımıza çıkıyor. Bu işletim ünitesi sayesinde yapay zekanın tüm nimetlerinden yararlanan 9820 işlemcisi, yapay zeka işlemlerini bir önceki nesil Exynos 9810 çipsetine göre 7 kat daha hızlı gerçekleştirebiliyor.

Galaxy S10 işlemcisi Exynos 9820 özellikleri
Eklenen Nöral İşletim Ünitesi ile birlikte Samsung, Galaxy S10 içinde gelişmiş kamera özellikleri sunacak. Hatırlayacağınız üzere Kirin 980 işlemcisinde yer alan bu ünite, Huawei Mate 20 serisinin kamerasında oldukça başarılı işlere imza atmıştı. Samsung’un da yeni nesil işlemcisi ile birlikte benzer bir başarıyı sergilemesi ön görülüyor.

Yeni nesil işlemcisi ile birlikte pazarı iyice hareketlendirecek olan teknoloji devi, bizleri yeniden tasarladığı CPU mimarisi ile karşılıyor. Bu kısımda bizleri yüksek performans gerektiren işlem için iki adet özel CPU ve iki adet ARM Cortex A76 çekirdeği karşılıyor. Günlük kullanım için ise Samsung, yeni nesil işlemcisinde dört adet Cortex A55 çekirdeği kullanmayı tercih etmiş.

Yeni nesil işlemcisi, ise çok çekirdekli ve tek çekirdekli performansı bakımında 9810 çipsetine göre, yüzde 15 ila yüzde 20 arasında bir güç verimliliği sağladığını görmekteyiz. Fakat Samsung’un kağıt üzerinde belirtmiş olduğu verilere göre bu farkın yaklaşık olarak yüzde 40 olduğu da özellikle belirtiliyor.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın