En Büyük Mobil İşlemci Üreticisi Qualcomm, Apple’a Kafa Tutuyor

ABD merkezli dünya çapında en büyük mobil işlemci üreticisi Qualcomm, yeni nesil saat işlemcileriyle teknoloji devi Apple’a meydan okuyacak.

 En Büyük Mobil İşlemci Üreticisi Qualcomm, Apple’a Kafa Tutuyor

10.05.2018 - 13:51

Güncelleme : 10.05.2018 - 13:51

ABD merkezli dünya çapında en büyük mobil işlemci üreticisi Qualcomm, yeni nesil saat işlemcileriyle teknoloji devi Apple’a meydan okuyacak.

Snapdragon Wear 2100 işlemcisiyle birlikte gelen Android akıllı saatler, bir dönem Andrioid Wear olarak bilinen ve şimdilerde yeni adı Wear OS olarak adlandırılan bir işletim sistemiyle çalışıyorlar. Wear 2100 aslında Snapdragon 400’ün optimize edilmiş haliydi, iki yıldır bütün Wear OS üreticileri bu işlemciye mahkumlardı. İşletim sistemi gelişse de bir yere kadar performans artışı sağlayabiliyor, çünkü cihazların işlemcileri gelişmiyordu. Beklentileri karşılamak üzere kolları sıvayan Qualcomm ise yeni nesil akıllı saat işlemcisiyle geliyor.

Apple’ın son çıkarttığı Apple Watch’lar, telefonlardan harici olarak çalışabilen bir mobil ağ teknolojisine sahipler. Bu da cihaz açık olduğu süre boyunca istediğiniz noktadan çağrı cevaplamayı sağlıyor. Wear OS’ler ise bu özellikten mahrum kaldılar. Qualcomm’uın yeni işlemcilerine entegre olacak LTE bağlantısı, saatlerin akıllı telefonlardan ayrı bir şekilde çalışmalarını sağlayacak.

Diğer taraftan Bluetooth, Wi-Fi, fitness odaklı GPS gibi teknolojiler de işlemcilerin standartları arasında yer alacaklar. Pil ömrü konusunda ciddi bir yol katetmeyi planlayan şirket, akıllı saatlerin çok daha uzun sürelerde kullanılmasını sağlayacaklar. Batarya ömrü, boyut olarak çok büyümemesi gereken akıllı saatlerin en büyük sorunlarından birisi olarak göze çarpıyor.

Eğer Qualcomm bahsi geçtiği üzere verdiği sözleri yerine getirebilirse, akıllı saat ekosisteminde yeni bir çağa giriş yapabiliriz. Apple’ın şu anda donanımsal olarak rakipsiz olduğu bu alan, rekabetle hareketlenebilir. Halihazırda Qualcomm ve Apple arasındaki davalar, şirketlerin her alanda birbirlerine meydan okumalarına neden oluyor.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın