Elon Musk’ın İstifasının Ardından Tesla’nın Başına Patronun Oğlu Önerildi

Menkul kıymetler dolandırıcılığı yapmakla suçlanan Musk'a, Tesla'daki Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinden istifa etmesi için 45 gün süre verilmişti. Bazı yönetim kurulu üyeleri, Musk'ın yerine başkanlık koltuğuna Avusturyalı medya patronunun oğlu James Murdoch'ın getirilmesini istendi.

 Elon Musk’ın İstifasının Ardından Tesla’nın Başına Patronun Oğlu Önerildi

03.10.2018 - 15:52

Güncelleme : 03.10.2018 - 15:52

Menkul kıymetler dolandırıcılığı yapmakla suçlanan Musk’a, Tesla’daki Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinden istifa etmesi için 45 gün süre verilmişti. Bazı yönetim kurulu üyeleri, Musk’ın yerine başkanlık koltuğuna Avusturyalı medya patronunun oğlu James Murdoch’ın getirilmesini istendi.

Menkul kıymetler dolandırıcılığı yapmakla suçlanan Musk ve Tesla 20 milyon dolar para cezası ödemeye mahkum edilirken Musk’a, Tesla’daki yönetim kurulu başkanlığı görevinden istifa etmesi için 45 gün mühlet verilmişti. Tesla’nın bazı yöneticileri, Elon Musk’ın yerine başkanlık koltuğuna Tesla’nın Yönetim Kurulu üyesi James Murdoch’ın getirilmesini önerdi.

AVUSTURYALI MEDYA PATRONUNUN OĞLU

ABD’li elektrikli otomobil üreticisi ve enerji depolama şirketi Tesla’nın başına Avustralyalı medya patronu Rupert Murdoch’un oğlu James Murdoch’ın getirilmesi tartışılıyor. New York Times’ın haberine göre Tesla’nın bazı yöneticileri, Elon Musk’ın yerine başkanlık koltuğuna 21st Century Fox CEO’su ve Tesla’nın Yönetim Kurulu üyesi James Murdoch’ın getirilmesini istedi. Gazete, Murdoch’ın bu göreve kendisinin talip olmadığını açıkladı.

ATTIĞI MESAJLAR BAŞINI YAKTI

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Musk’a, ağustos ayında attığı Tesla hisselerini geri toplamak ve borsadan çekmek için mali kaynak bulduğuna ilişkin açıklamasının “doğru olmadığı ve yanlış yönlendirici olduğu” suçlamasıyla dava açmıştı. Musk, 13 Ağustos’ta Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Tesla’yı hisse başına 420 dolar teklifle New York Borsası’ndan çekme planını 2 Ağustos’ta şirketin yönetim kuruluyla paylaştığını bildirmiş ve Suudi Arabistan varlık fonunun kendisiyle 2017’nin başından beri Tesla’yı borsadan çekme konusunda konuştuğunu kaydetmişti.

MUSK’A İSTİFA İÇİN 45 GÜN SÜRE VERİLMİŞTİ

Musk, 24 Ağustos’ta ise şirketin yönetim kurulu ve hissedarlarıyla yaptığı görüşmelerin ardından, Tesla’nın borsadan çekilme kararının iptal edildiğini duyurmuştu. Menkul kıymetler dolandırıcılığı yapmakla suçlanan Musk, geçtiğimiz hafta sonunda SEC ile davanın geri çekilmesi için anlaşmaya vardı. Anlaşmayla Musk ve Tesla 20 milyon dolar para cezası ödemeye mahkum edilirken Musk’a, Tesla’daki yönetim kurulu başkanlığı görevinden istifa etmesi için 45 gün süre verilmişti.

 

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın