Elektrikli Ve Havalı Piyasemenler Arasındaki Farklar

Elektrikli Ve Havalı Piyasemenler Arasındaki Farklar   Endomotorlar gibi piyasemenler de diş hekimliğinde kullanılan en yaygın dişçilik aletlerinden biridir. Genel olarak endodonti, implantoloji ve diş hekimliğinde birden fazla kullanım alanları bulunmaktadır ve bu nedenle kullanışlı bir piyasemene sahip olmak çok önemlidir. Elektrikli ve havalı piyasemenlerin avantajları ve dezavantajları vardır. Örneğin, birçok ülkede havalı parçalar daha […]

 Elektrikli Ve Havalı Piyasemenler Arasındaki Farklar

21.12.2021 - 10:48

Güncelleme : 21.12.2021 - 10:48

Elektrikli Ve Havalı Piyasemenler Arasındaki Farklar

 

Endomotorlar gibi piyasemenler de diş hekimliğinde kullanılan en yaygın dişçilik aletlerinden biridir. Genel olarak endodonti, implantoloji ve diş hekimliğinde birden fazla kullanım alanları bulunmaktadır ve bu nedenle kullanışlı bir piyasemene sahip olmak çok önemlidir. Elektrikli ve havalı piyasemenlerin avantajları ve dezavantajları vardır. Örneğin, birçok ülkede havalı parçalar daha ucuz olduğu için daha popülerdir. Bununla birlikte, günümüzde elektrikli piyasemen kullanımı giderek daha yaygın hale gelmektedir.

 

Bu İki Piyasemen Arasında Seçim Yaparken Hangi Faktörler Dikkate Alınmalıdır?

Havalı ve elektrikli piyasemenleri karşılaştırdığımızda dikkate almamız gereken çok önemli iki faktör vardır:

  • Hız: Dakikadaki devir olarak ifade edilir.
  • Tork: Watt olarak ifade edilir ve aletlerin gücünü ölçer.

 

Havalı Piyasemenlerin Avantajları

  • Havalı piyasemenler, döner hareketi oluşturmak için havanın enerjisini kullanır. Bu teknoloji, kullanımı çok kolay olduğu için yıllardır kullanılmaktadır.
  • Elektrikli olanlardan daha kolay yönetilebilirler.
  • Daha fazla erişilebilirliğe sahiptirler.
  • Elektrikli el aletlerine kıyasla daha yüksek bir hıza ancak daha düşük bir dokunuşa sahiptirler.

 

Elektrikli Piyasemenlerin Avantajları

Elektrikli piyasemenler:

  • 000 rpm’ye ulaşır.
  • Dirençle azalmayan çok sabit bir torka sahiptirler.
  • Daha pürüzsüz ve daha hassas bir kesim sağlar.
  • Sabit hız 100 ila 40.000 rpm arasında olabilir.

 

İkisinden hangisinin en iyi alternatif olduğuna karar vermek kolay değildir, çünkü ikisinden birisini seçmek iş klinikleri için önemli bir yatırımdır. Bununla birlikte, çalışmalar, özellikle diş prosedürlerinde kullanılan metal alaşımlarla elektrikli piyasemenlerin daha verimli olduğunu son zamanlarda ortaya çıkarmıştır.

 

Unutmayın, 1991 yılından beri tüm Türkiye’ye diş sağlığı ile ilgili cihaz ve sarf malzemeleri temin edip, satış öncesi ve sonrası her süreçte destek veren Metco Dental, Dünya’nın Bir Numaralı markalarıyla diş hekiminizin en büyük destekçisidir.

 

Danışmak istediğiniz tüm konularda; metco@metcodental.com adresine mail atabilir veya 0216 345 7424 numaralı telefonu arayarak bilgi alabilirsiniz.