Elektrikli Araçlar İçin Erken Mi?

  Teknolojinin her geçen gün biraz daha artış göstermesi ile birlikte artık araç teknolojisinde de daha çevreci araçların üretimine ağırlık veriliyor. Son yıllarda elektrikli otomobillerin gündemde olması birçok kişinin de ilgisini çekiyor. Elektrikli araçlar avantajları ve dezavantajları ile bugün araç sektöründe en çok tartışılan konular arasında yer alıyor. Geleneksel otomobillerle kıyaslandığında bu araçlar son derece […]

 Elektrikli Araçlar İçin Erken Mi?

10.07.2021 - 13:35

Güncelleme : 10.07.2021 - 13:35

 

Teknolojinin her geçen gün biraz daha artış göstermesi ile birlikte artık araç teknolojisinde de daha çevreci araçların üretimine ağırlık veriliyor. Son yıllarda elektrikli otomobillerin gündemde olması birçok kişinin de ilgisini çekiyor. Elektrikli araçlar avantajları ve dezavantajları ile bugün araç sektöründe en çok tartışılan konular arasında yer alıyor.

Geleneksel otomobillerle kıyaslandığında bu araçlar son derece doğa dostu bir izlenim ortaya çıkarıyor. Bu da birçok çevre dostu tüketicinin bu araçlara yönelmesinde ki en önemli nedenlerden biri oluyor. Buna karşın yine de ülkelerin bu araçların teknolojisine sahip olabilmesi ya da kullanıcı bilincinin bu yönde geliştirilebilmesi akılları karıştıran konulardan biri oluyor.

 

Elektrikli Araçların Avantajları Neler?

Elektrikli araçlara geçilmesinde son derece önemli nedenler bulunuyor. Son derece çevreci olan bu araçlarda bir şanzıman ya da egzoz borusu bulunmuyor. Bu da elektrikli araçları dizel ya da benzinli araçlardan ayıran en önemli özelliklerinden biri oluyor. Son derece yüksek bir sürüş keyfi sunması bu araçların tercih edilebilirliğini artıran unsurlar arasında yer alıyor. Anlık tork üretebilen elektrikli otomobiller yüksek bir sürüş konforu sunuyor ve yol özelliklerine göre kullanıcıya yüksek avantajlar sağlıyor.

Çok düşük yakıt maliyeti sunması da önemli avantajları arasında bulunuyor. Benzin ve mazot tutarına oranla çok daha düşük bir yakıt masrafı ile uzun yolculuk yapabilme imkânı vaat ediyor. Şarj istasyonlarının yayınlaşması ve çok düşük bakım masrafları sayesinde kullanıcı dostudur. Bu araçların en büyük avantajı da araçların doğrudan bataryadan güç alıyor olması karmaşık motor yapısını tamamen ortadan kaldırıyor.

 

Elektrikli Araçlarda Dezavantajlar

Elektrikli araçlar her ne kadar çok yüksek avantajlara sahip olsa da toplumların bu araçlara hazır olup olmadığı merak edilen konular arasındadır. Gelişme süreci hızla devam eden bu araçlarda en çok kafaları karıştıran konu bu araçların yüksek fiyatlarıdır. Bunlara araçların uzun şarj süresi ve belirli markaların uygulamış olduğu pil kirası ücretleri de ekleniyor. Bazı şarj dolum yerlerinde araçların bataryası kısa sürede dolarken bazılarında bu süre daha da uzun olabiliyor. Bununla birlikte elektrikli araç piyasasının gelişmediği ülkelerde kişisel alışkanlıkları değiştirmek de son derece zordur.

Kaynak  : https://garlib.com/