Elazığ vişne mermer dünyanın bir numaralı mermeri

Türkiye’de dünyanın farklı lokasyonlarında olduğu gibi mermer yatakları zengin olan ülkeler arasında yer alır. Türkiye’den bütün dünyaya yayılan en nadide ve en görkemli mermer çeşitlerinden biri Elazığ vişne mermeridir. Son derece estetik bir görünüme sahip olan ve güzelliği ile herkesi büyüleyen bu mermer çeşidi dünyanın en önemli yapıları üzerinde kullanılan bir aksesuardır. Adeta nadide bir […]

 Elazığ vişne mermer dünyanın bir numaralı mermeri

20.11.2021 - 10:30

Güncelleme : 20.11.2021 - 10:30

Türkiye’de dünyanın farklı lokasyonlarında olduğu gibi mermer yatakları zengin olan ülkeler arasında yer alır. Türkiye’den bütün dünyaya yayılan en nadide ve en görkemli mermer çeşitlerinden biri Elazığ vişne mermeridir. Son derece estetik bir görünüme sahip olan ve güzelliği ile herkesi büyüleyen bu mermer çeşidi dünyanın en önemli yapıları üzerinde kullanılan bir aksesuardır. Adeta nadide bir mücevher gibi parlayan bu mermer çeşidi beyaz damarlar hafif çizgiler ve vişne çürüğü bir renge sahiptir. İşte bu nedenle zemin rengi dolayısıyla bu mermer çeşidine Elazığ vişne mermer denilmektedir. Elazığ’da üretilen bu mermer çeşidini ülkemiz dünyanın dört bir yanına ihraç etmektedir. Savaş Mermer bünyesinde en kaliteli Elazığ vişne mermer çeşitlerini bulundurmaktadır.

Devasa yapıların vazgeçilmezi

Başta Mescid-i Aksa ve Kabe olmak üzere dünyanın en önemli yapılarında Elazığ vişne mermeri kullanılmaktadır. Bu mermer çeşidi iç dekorasyon dizaynında, merdiven basamaklarında, direk ve denizlik üretiminde sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Dünya üzerinde sadece Elazığ’da çıkarılan bu mermer çeşidi 60’dan fazla ülkeye ihraç edilmektedir. Elazığ’ın Alacakaya ilçesindeki mermer yataklarında bulunan bu değerli taş başta Amerika, Çin, Fransa, İtalya, Suudi Arabistan  olmak üzere dünyanın dört bir yerine gönderilmektedir. Öte yandan gibi Beyaz Saray ve ABD kongre binası önemli yerlerde de bu mermer çeşidi kullanılmaktadır. Bu yönüyle Elazığ vişne mermer ülkemize önemli bir katma değer sağlamaktadır.