Efsane Boksörün Cenazesi Memleketinde!

Dünyanın en iyi boksörü olan ve örnek kişiliği ile milyonlarca insan tarafından takdir edilen Muhammed Ali‘nin cenazesi doğduğu kent Louisville’ye özel uçakla götürüldü. Geçtiğimiz Cuma hayatını kaybeden Ali’nin cenazesi bu Cuma memleketinde düzenlenecek törenle toprağa verilecek. 1942 yılında Louisville’de dünyaya gelen Ali’nin Müslüman olmadan önceki ismi Cassius Marcellus Clay Jr. idi. Amerika’da zor bir gençlik […]

 Efsane Boksörün Cenazesi Memleketinde!

07.06.2016 - 0:12

Güncelleme : 07.06.2016 - 0:12

Dünyanın en iyi boksörü olan ve örnek kişiliği ile milyonlarca insan tarafından takdir edilen Muhammed Ali‘nin cenazesi doğduğu kent Louisville’ye özel uçakla götürüldü.

Geçtiğimiz Cuma hayatını kaybeden Ali’nin cenazesi bu Cuma memleketinde düzenlenecek törenle toprağa verilecek.

1942 yılında Louisville’de dünyaya gelen Ali’nin Müslüman olmadan önceki ismi Cassius Marcellus Clay Jr. idi. Amerika’da zor bir gençlik dönemi geçiren ve halkın içinden gelmesi ve halkın sesi olması nedeniyle Halk Şampiyonu ünvanıyla anılan efsane boksör kariyerinde sadece 5 maç kaybetmiştir.

22 yaşında İslam dinine geçen ve Vietnam Savaşı’na katılmadığı için hapis ve para cezası verilen Ali’nin lisansı da elinden alınarak boks kariyerinin bitmesi amaçlanmıştır. Lisansı elinden alındıktan sonra üniversitelerde yaptığı konuşmalar karşılığında aldığı paralarla bir süre geçimini sağlayan Ali, temyiz başvurusu sonuçlanınca tekrar ringlere dönmüştür.

Tüm dünyada saygın bir boksör olmayı başaran Muhammed Ali’nin hayatı 2001 yılında Hollywood tarafından filmleştirilmiş ve Ali’yi ünlü yıldız Will Smith oynamıştır.

Yıllardır Parkinson hastalığı ile mücadele eden Ali, 3 Haziran Pazartesi günü hayatını kaybetmiş ve sevenlerini yasa boğmuştur. 10 Haziran Cuma günü Müslüman Lider Şakir’in kıldıracağı cenaze namazının ardından toprağa verilecek olan Ali’nin cenazesine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katılacağını açıkladı.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın