Eb 5 Yatırımcı Vizesi Nedir?

  Amerika’da yaşamak isteyenler, bunun için farklı yolları tercih etmektedirler. Bunların başında, Eb 5 yatırımcı vizesi gelir. Bu vize, vatandaşlar için ülkeye giriş biletidir. Bu vize sisteminde sağlanması gereken bazı şartlar vardır.Bunlar: İlgili Haber Yılın Başarılı İş İnsanı Ve Hayır Sever Barış Vurmaz Kimdir? Öncelikle kişinin Amerika içinde küçük ölçekli bir işletme kurması gerekir. Bu […]

 Eb 5 Yatırımcı Vizesi Nedir?

20.10.2021 - 8:44

Güncelleme : 21.10.2021 - 8:45

 

Amerika’da yaşamak isteyenler, bunun için farklı yolları tercih etmektedirler. Bunların başında, Eb 5 yatırımcı vizesi gelir. Bu vize, vatandaşlar için ülkeye giriş biletidir.

Bu vize sisteminde sağlanması gereken bazı şartlar vardır.Bunlar:

  • Öncelikle kişinin Amerika içinde küçük ölçekli bir işletme kurması gerekir.
  • Bu işletmenin en önemli koşullarından biri yönetimin bizzat vize sahibi tarafından yapılmasıdır.
  • İstenen bir diğer şart ise bu işletmenin en az 10 Amerika vatandaşına tam zamanlı çalışma imkanı sunmasıdır.

Bütün bu şartlar sağlandığı takdirde kişi Amerika’da 2 yıl çalışma hakkı kazanır. 2 yılın sonunda ise yeşil kart alarak oturum iznine sahip olabilir. Yeşil kart ile oturum izni alındıktan sonra, vize sahibi kendisiyle aynı uyruğa kayıtlı eşi ve 21 yaş altındaki çocuklarını da ülkeye getirebilir.

Amerikan E-2 Yatırımcı Vizesi Nedir?

Amerika’nın, vatandaşlara sunduğu ikinci bir vize seçeneği vardır. Amerika E2 yatırımcı vizesi olarak bilinen bu sistem, diğerinden biraz daha farklı işler. Şartları şu şekildedir:

  • Öncelikle vatandaşlardan minimum 500.000 ile 1.000.000 dolar aralığında yatırım yapmaları istenir.
  • Bu yatırım fonu şahsi değil, havuz sistemi içerisinde değerlendirilir.
  • Aynı alanda yatırım yapan birkaç yatırımcının eklemiş olduğu para, bir yerde toplanarak gerekli çalışmalar sonucunda yatırım alanının geliştirilmesi hedeflenir.
  • Bu gelişim, hem yatırımcının hem de ülkenin karşılıklı kar sağlaması amacını gütmektedir.

Bu vize de tıpkı diğerinde olduğu gibi yatırımcıya 2 yıldan sonra yeşil kart sahibi olma imkanı sunar. Aynı şartları sağlamak koşuluyla ailesini de yanına alma imkanı vardır.

Amerika’da Yaşam

Tahmin edildiği üzere yeni bir ülke yeni bir hayat demektir. Bu yüzden bu girişimde bulunmadan önce çok iyi bir araştırma yapılmalıdır. Amerikarehberi.com olarak tabir edebileceğimiz internet sitesinde, vizeler ve yeşil kart hakkında gerekli olabilecek her türlü bilgi bulunmaktadır.