Dünyanın En Zengin İnsanı Artık Bill Gates Değil

1975 yılında kurduğu Microsoft ile 42 yıldır bilgisayar dünyasına hükmeden dünyanın en zengin insanlarından biri olan Bill Gates, tahtını Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’a kaptırdı. 1975 yılında henüz daha 20 yaşındayken üniversiteden arkadaşı Paul Gardner Allen ile kurduğu Microsoft sayesinde dünyanın en zenginleri arasına girmeyi başaran Bill Gates, 2013 yılında 90 milyar dolarlık net serveti ile […]

 Dünyanın En Zengin İnsanı Artık Bill Gates Değil

31.07.2017 - 2:39

Güncelleme : 31.07.2017 - 2:39

1975 yılında kurduğu Microsoft ile 42 yıldır bilgisayar dünyasına hükmeden dünyanın en zengin insanlarından biri olan Bill Gates, tahtını Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’a kaptırdı.

1975 yılında henüz daha 20 yaşındayken üniversiteden arkadaşı Paul Gardner Allen ile kurduğu Microsoft sayesinde dünyanın en zenginleri arasına girmeyi başaran Bill Gates, 2013 yılında 90 milyar dolarlık net serveti ile dünyanın en zengin insanı olmuştu. Gates, liderliği 1994 yılında Amerika’da kurulan, e-ticaret ve bulut bilişim şirketi Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’a kaptırdı. Geçtiğimiz haftaya kadar 89 milyar dolarlık servetiyle Gates’i takip eden Bezos, şirket hisselerinin aniden yükselmesi sonucu liderlik koltuğuna oturdu. Serveti 90 milyar doları geçen 53 yaşındaki Bezos, 2 ay öncesine kadar en zenginler listesinde 3. Sıradaydı.

E-Ticaretin kurulmasına ve gelişmesine öncülük eden Bezos, web siteleri hakkında bilgi toplanmasına ve ziyaretçi sayısı üzerinden sıralama yapan web ölçümleme sitesi Alexa’nın da kurucusudur.

Güncel teknolojik gelişmeleri takip ederek yatırımlarını şekillendiren Jeff Bezos, Amazon Web Services ile bulut bilişim üzerine de yatırımlar yapmış ve kısa sürede bu alanda da liderlik koltuğuna oturmayı başarmıştır. Veri merkezlerini modernize ederek bulut bilişimin gelişmesinde kilit rol oynayan Amazon dünya üzerinde 16 bölgede 43 veri merkezine sahip. Önümüzdeki yıllarda ülkemizde de veri merkezi yatırım yaparak Türkiye pazarında da kendisini ispatlamak istiyor.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın