Dört milyon yıllık ayak izlerinin sırrı

Tanzanya’da bulunan ve 3,7 milyon yıllık olduğu anlaşılan bir ayak izi ile ilgili yeni bir çalışma yapıldı. Daha önce bir ayıya ait olduğu düşünülen ayak izinin, aslında bir insana ait olabileceği anlaşıldı. Leatoli Yolu’nda 18 binden fazla canlı izine rastlanmıştı. Bu izlerin diğerlerinden farklı oluşu, bilim insanlarının merakını artırdı.Ayak izi üzerinden yapılan hesaplamalar ise bu […]

 Dört milyon yıllık ayak izlerinin sırrı

03.12.2021 - 20:36

Güncelleme : 03.12.2021 - 20:36

Tanzanya’da bulunan ve 3,7 milyon yıllık olduğu anlaşılan bir ayak izi ile ilgili yeni bir çalışma yapıldı. Daha önce bir ayıya ait olduğu düşünülen ayak izinin, aslında bir insana ait olabileceği anlaşıldı.

Leatoli Yolu’nda 18 binden fazla canlı izine rastlanmıştı. Bu izlerin diğerlerinden farklı oluşu, bilim insanlarının merakını artırdı.Ayak izi üzerinden yapılan hesaplamalar ise bu canlının 100 santimetre boyunda olduğunu ortaya koydu.

3 boyutlu incelemeler ise fosillerde insana ait bir baş parmak şekli olduğunu gösterdi. Ayıların ise topuklarının fosile göre daha ince, aynı zamanda ayaklarının arasının daha yelpazeli olduğu tespit edildi.