Dijital Dönüşüm Aslında Nedir?

Kurumlar ve firmalar değişen iş ortamlarını ele almak için gelişmeye ihtiyaç duyarlar. Kurum sahipleri veya iş verenler, bilgi teknolojilerinin iş sonuçlarına, inovasyona ve sürekli iyileştirmeye odaklanmasını hedefler. Dijital dönüşüm, dijital teknolojilerin değişiklik ve fırsatlarından stratejik ve öncelikli bir şekilde tam olarak yararlanmak için iş faaliyetlerinin, süreçlerinin, yetkinliklerinin ve modellerinin hızlandırılması olarak tanımlanabilir.  Dijital dönüşüm, zaman […]

 Dijital Dönüşüm Aslında Nedir?

01.02.2022 - 10:51

Güncelleme : 01.02.2022 - 10:51

Kurumlar ve firmalar değişen iş ortamlarını ele almak için gelişmeye ihtiyaç duyarlar. Kurum sahipleri veya iş verenler, bilgi teknolojilerinin iş sonuçlarına, inovasyona ve sürekli iyileştirmeye odaklanmasını hedefler. Dijital dönüşüm, dijital teknolojilerin değişiklik ve fırsatlarından stratejik ve öncelikli bir şekilde tam olarak yararlanmak için iş faaliyetlerinin, süreçlerinin, yetkinliklerinin ve modellerinin hızlandırılması olarak tanımlanabilir. 

Dijital dönüşüm, zaman içerisinde de her sektörün mutlaka hedeflemesi gereken bir sistem olarak sektörlerde bir ihtiyaç haline gelecek. Peki dijital dönüşüm neden gereklidir, işletmeler dijital dönüşüme nasıl hazırlanmalı ve dijital dönüşüm entegrasyon süreçleri nasıldır? Bu yazımızda dijital dönüşüm konusunda merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

Dijital Dönüşüm Neden Gereklidir?

Çağımızın teknoloji alanında gelişmesi ile hemen hemen her sektörde bu teknolojilerden faydalanarak çeşitli inovatif gelişmelere yöneldi. Peki dijitalleşme neden bu kadar gerekli?  Cevap ise günümüzün dönüşüm ihtiyacında! 

Günümüzde her alanda teknolojinin ön plana çıkması ve müşteri kitlesinin bu teknolojik gelişmeleri daha da benimsemesi her işletmenin dijital ortama uyum sağlamaya çalışmasına sebep olmuştur. Pandeminin de etkisi ile yakın zamanda dijital dönüşüme uyum sağlayan tüketiciler, bu durumun sağladığı avantajların farkında. Bu durum ise çevrimiçi alışverişin, isteğe bağlı teslimatın ve daha birçok yeniliğin doğmasına ortam hazırlıyor.

İşletmeler Dijital Dönüşüme Nasıl Hazırlanmalı?

Şirketinizi dijitalleştirmek ve günümüz teknoloji çağı ile uyumlu hale getirmek artık çok daha kolay bir süreç! Veri ve bilgi yönetimi süreçlerinizi güncel tutacak bir iş planı geliştirebilmek için iyi bir dijital dönüşüm planlaması oldukça önemlidir. Dijital dönüşüm süreci için bilmeniz gereken ise şu şekildedir:

 1. Hazırlık süreci

Hazırlık aşaması olmadan, panikle dijital dönüşüm çalışması yapmak; firma için en az dönüşmemek kadar kritiktir. Bu uzun ve zorlu yolculuğa ne kadar iyi hazırlanır, bu süreci ne kadar doğru geçirirseniz, hata yapma ihtimaliniz o kadar düşer ve başarılı olma şansınız da bir o kadar artar. 

 1. Analiz Yapmak

İyi analiz yapmadan adım atmak, yanlış kararlar almanıza ve markanızın değerini kaybetmesine sebep olabilir. Bu sebeple dijital dönüşümün bir süreç olduğunu ve sürekli adaptasyon gerektirdiğini göz bulundurmalı ve rakip analizi de yapmalısınız.  Sorulması gereken sorulardan bazıları ise aşağıdaki gibidir: 

 • Dijital dönüşüm nedir?
 • Dijitalleşmenin etkileri nelerdir?
 • Markamız dijital dönüşümden nasıl etkilenecek?
 • Departmanlarımız dijitali ne ölçüde kullanıyor?
 • Marka olarak dijitalleşmeye nasıl uyum sağlayacağız?
 • Günceli yakalamak için nasıl bir eğitim gerekecek?
 • İyi hesaplanmış riskler almaya ne kadar hazırız?
 • Dönüşüm süresince esnek, değişime açık, hızlı olabilecek miyiz?
 • Teknoloji sürekli değiştiğine ve yatırım maliyeti yüksek olduğuna göre hangi teknolojiye yatırım yapmalıyız?
 • Hedef kitlemizin hangi alışkanlıkları değişti?

Dijital Dönüşümün Entegrasyon Süreçleri

Dijital dönüşüm entegrasyon süreçleri yapısal olarak sunulan tüm ürün ve hizmetlerin internet ortamına taşınmasını kapsamaktadır. Kâğıt faturaların dijital ortama aktarılmasında e-fatura ya da e-arşiv uygulamalarının kullanılması, yevmiye defteri ve ıslak imzaların yerine ise e-defter ve e-imzaların kullanılması aşaması entegrasyon ile bağlantılı bir süreçtir. Kısacası dijitalleşme sürecinde yukarıda bahsettiğimiz tüm kriterlerde entegrasyon sürecinin bir parçası olarak ele alınmaktadırlar.

Dijital Dönüşüm Örnekleri

Bazı dijital dönüşüme uyum sağlayan firmaların izlediği kriterler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Fiziksel satıştan e-ticarete geçiş.
 • Çalışanların uzaktan çalışmasını sağlayarak çalışan deneyimini artırma ve iyileştirme.
 • Daha verimli olmak ve iş süreçlerini optimize etmek için büyük veri analitiğinden faydalanma.
 • Müşterilerin şirketle cep telefonundan etkileşim kurmasını sağlayan mobil uygulamalar geliştirme.
 • Konvansiyonel pazarlama yöntemleri yerine dijital pazarlama ve sosyal medya stratejileri oluşturma.

SFS Group olarak bu yazımızda, dijital dönüşüm konusu hakkında bilmeniz gerekenleri ele aldık. Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir veya iletişim kanallarımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın