DENİZ SAĞDIÇ’IN ESERLERİ “ Ready-ReMade” BAŞLIKLI PROJEYLE 12. ISTANBUL MODA KONFERANSI’NDA İZLEYİCİ İLE BULUŞUYOR.

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği tarafından bu yıl 12.’si düzenlenen Istanbul Moda Konferansı, Sanatçı Deniz Sağdıç’ın “Ready-ReMade” başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor. Tekstilin anavatanı Türkiye, son yıllarda sektörde gerçekleştirdiği atılımlarla  dünya tekstil ve modasına yön veren lider ülke olma yolunda hızla ilerliyor. Bu atılımlar kapsamında ilki 2008 yılında gerçekleştirilen İstanbul Moda Konferansı, modanın dünyadaki en önemli […]

 DENİZ SAĞDIÇ’IN ESERLERİ “ Ready-ReMade” BAŞLIKLI PROJEYLE             12. ISTANBUL MODA KONFERANSI’NDA İZLEYİCİ İLE BULUŞUYOR.

04.10.2019 - 12:38

Güncelleme : 04.10.2019 - 12:38

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği tarafından bu yıl 12.’si düzenlenen Istanbul Moda Konferansı, Sanatçı Deniz Sağdıç’ın “Ready-ReMade” başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor.

Tekstilin anavatanı Türkiye, son yıllarda sektörde gerçekleştirdiği atılımlarla  dünya tekstil ve modasına yön veren lider ülke olma yolunda hızla ilerliyor. Bu atılımlar kapsamında ilki 2008 yılında gerçekleştirilen İstanbul Moda Konferansı, modanın dünyadaki en önemli etkinliklerinden biri olarak kabul ediliyor. Bu yıl “Better Together” teması çerçevesinde gerçekleştirilen konferans, moda ve tekstilin sanat ile kesiştiği alanları Deniz Sağdıç eserleriyle görünür hale getirmeyi amaçlıyor.

Sanatçı Deniz Sağdıç, 2014 yılında üzerinde çalışmaya başladığı ve “Ready-ReMade” olarak isimlendirdiği proje dizisinin ilk dönemlerinde; günlük yaşamın bir parçası durumundaki kullanım eşyalarını sanat nesneleri olarak yeniden var etmeyi amaçlamıştır. Kullanılarak bir şekilde tüketilen, işlevlerini yitirmemiş olsalar da atık olarak terkedilmiş kimi eşya ve obje, bu projeyle Sağdıç’ın ellerinde sanat eserlerine dönüşmeye başlar. Sanatın kendine özgü teknik ve malzemeleri yerine çoğumuzun günlük hayatta kullandığı, yakından tanıdığı objelerin değerlendirildiği bu ifade yöntemiyle konu edilen  insana, yaşama yönelik nice kavram izleyici için çok daha rahat anlaşılır hale gelmiştir.

Sağdıç’ın proje dizisinin ilerleyen dönemlerinde, eserlerinde malzeme olarak değerlendirmeye başladığı kullanım eşyaları artık tekstil ürünleridir. Çünkü sanatçıya göre; “tekstil ürünleri, çoğu zaman sanıldığının aksine sadece örtünme aracı ya da bir giyim eşyası değil, biçimi, renkleri ve desenleriyle birlikte insanı tanımlayan temel kültürel bir imgedir.” Böylece Deniz Sağdıç ismiyle birlikte anılır hale gelen, denim başta olmak üzere tekstil ve ürünlerinin sanat eserlerine dönüştükleri süreç başlamıştır.

Sağdıç, “Ready-ReMade” projesinin güncel evresinde, dünya tekstilinde söz sahibi durumdaki, Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği üyesi ülkemiz markalarının ürünlerini sanat eserlerine dönüştürüyor. Bu eserlerde Sağdıç, öteden beri amaçladığı gibi, tekstilin insan için bir kullanım nesnesinden çok daha fazlası anlamına gelen özelliklerine dikkati çekerken, aynı zamanda doğa dostu dönüşüm fikirleriyle izleyenlere bu alanda ilham vermeyi amaçlıyor.  

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği üyesi firmaların ürünlerinin, kimi zaman geri dönüşüm (Recycling), kimi zamansa ileri dönüşüm (Upcycling)  düşünce yöntemiyle sanat eseri halini aldığı Deniz Sağdıç “Ready-ReMade” sergisi 12. İstanbul Moda Konferansı kapsamında 2 Ekim tarihinden itibaren Çırağan Palace Kempinski İstanbul’da izlenebilir.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın