Dalga Deseni Örgü Şal Modeli Yapılışı

Dalga deseni örneğimiz için şişe ilmek atarak başlayıp, bir sıra ters bir sıra düz olarak öreceğiz. Üçüncü sıraya geçince ilk ilmeği boş olarak diğer şişe alıp, şişe 1 kez ip dolayıp düz olarak sıradaki ilmeği örüyoruz. Sonrasındaki 11 ilmeği ise düz olarak örüp, tekrar ip doladıktan sonra 1 ilmek daha düz örüyoruz. Aynı şekilde 1 […]

 Dalga Deseni Örgü Şal Modeli Yapılışı

22.08.2019 - 20:53

Güncelleme : 22.08.2019 - 20:53

Dalga deseni örneğimiz için şişe ilmek atarak başlayıp, bir sıra ters bir sıra düz olarak öreceğiz. Üçüncü sıraya geçince ilk ilmeği boş olarak diğer şişe alıp, şişe 1 kez ip dolayıp düz olarak sıradaki ilmeği örüyoruz. Sonrasındaki 11 ilmeği ise düz olarak örüp, tekrar ip doladıktan sonra 1 ilmek daha düz örüyoruz. Aynı şekilde 1 ip dolayıp 1 düz ilmek daha örüp,  sıra sonuna kadar aynı şekilde devam ediyoruz.

Şiş Örgü Dalga Deseni Nasıl Yapılır?

4. sıra: bu sırada tüm ilmekleri ters olarak öreceğiz.
5. sıra: ilk ilmeği boş olarak diğer şişe alıp, 1 ilmeği düz olarak örüyoruz. Sonra sıradaki ilmeği 1 dolayıp 1 düz olarak örüp, kalan 12 ilmeği düz olarak örüyoruz. Şimdi 1 dolayıp 1 düz olarak örüp, 2 ilmeği düz olarak örüyoruz. Tekrar 1 dola 1 düz ördükten sonra 12 ilmeği düz örüp, 1 dola 1 düz örüp son ilmekleri de düz olarak örüp bitiriyoruz.
6. sıra: bu sırada tüm ilmekleri ters olarak örüyoruz.

Dalga Deseni Örgü Şal Modeli yaparken Kenar oyasının yapılışı için videosundan destek alabilirsiniz. Örneği kurmak için isterseniz önce kenar oyasını yapıp, sonra ilk ilmeği boş olarak diğer şişe alarak, sıra sonuna kadar şişe 2 ip dola, 1 ilmek düz olarak şeklinde sıra sonuna kadar örüyoruz. Ardından ilk ilmeği boş olarak diğer şişe alıp doladığımız ipleri boşa alıyoruz. Bundan sonraki ilmeklere de sıra sonuna kadar aynı işlemi uygulayıp, yukardaki sıralarda anlattığımız gibi ip dolama, düz örgü ve ters örgü şeklinde devam ederek modeli tamamlıyoruz.

Kaynak : Örgü Modelleri

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın